Przejdź do zawartości

2010-04-18: Projekt PiS: obowiązkowe wycieczki uczniów do Katynia i na Wawel

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 18 kwietnia 2010

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wystąpią do minister edukacji z wnioskiem o wpisanie do programu nauczania obowiązkowych wycieczek szkolnych między innymi do Katynia i na Wawel.

Jak podaje gazeta.pl: 'Taka prośba w formie interpelacji poselskiej ma zostać wysłana do Katarzyny Hall jeszcze w tym miesiącu. Możliwe, że podpiszą się pod nią także politycy innych partii. Do tego chce namówić ich Stanisław Pięta z PiS, który jest autorem propozycji.'

W rozmowie w TOK FM Pięta przekonuje: - Jeżeli chcemy być prawdziwymi Polakami i przekazać naszym dzieciom wartości, za które ginęli nasi patrioci, to musimy zapewnić im minimum historycznej edukacji(...). Jego zdaniem, teraz po tragicznej śmierci prezydenta w Smoleńsku, jest doskonały czas na to, aby "u młodych ludzi odbudować poczucie dumy, że są Polakami i odważnym narodem".

Zgodnie z propozycją posła Pięty uczniowie szkół średnich musieliby co najmniej raz w czasie nauki odwiedzić między innymi Katyń. - Chodzi o to, aby zobaczyli to miejsce i na własnej skórze poczuli atmosferę tych tragicznych dni - tłumaczy poseł PiS. Tym samym wskazuje na rozstrzelanie w Katyniu polskich oficerów w 1940 roku, ale i jednocześnie katastrofę prezydenckiego samolotu z 10 kwietnia.

Posłowie wnioskować będą też o obowiązkowe wycieczki na Wawel (tu spoczywać będą ciała Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej) oraz do Muzeum Auschwitz - Birkenau i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]