Przejdź do zawartości

2010-04-17: Ajatollah Ali Chamenei: islam zakazuje używania broni atomowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
sobota, 17 kwietnia 2010

Użycie broni nuklearnej jest "zakazane przez islam". Takie słowa padły w sobotę z ust przywódcy duchowo-politycznego Iranu ajatollah Ali Chamenei. Są one przesłaniem na międzynarodową konferencję na temat rozbrojenia nuklearnego, która rozpoczęła się w Teheranie.

Spotkanie w Teheranie to odpowiedź na szczyt nuklearny, który na początku tygodnia zorganizował w Waszyngtonie Barack Obama.

Chamenei potępił USA, "jedynego przestępcy atomowego na świecie" za oskarżenia wobec Iran o dążenie tego kraju do pozyskania broni nuklearnej.

W szczycie, którego przewodnim hasłem jest "Energia atomowa dla wszystkich, broń atomowa dla nikogo" udział zapowiedzieli, według oficjalnych informacji, szefowie dyplomacji 10 państw oraz eksperci z 60 państw. Według agencji Fars, są wśród nich również przedstawiciele mocarstw atomowych reprezentowanych w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Konferencja jest nową próbą Iranu zaprezentowania swojego kontrowersyjnego programu atomowego jako programu wyłącznie pokojowego i przeznaczonego do celów cywilnych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]