Przejdź do zawartości

2010-04-16: Miliard edycji w ciągu 9 lat istnienia projektów Wikimedia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 16 kwietnia 2010

Pierwszym projektem Wikimedia, zanim pojęcie Wikimedia powstało, była anglojęzyczna Wikipedia założona w styczniu 2001 roku. W tym samym roku powstało kilka wersji językowych, w tym polska. W następnych latach powstawały kolejne projekty: Wiktionary (Wikisłownik), Wikibooks, Wikisource (Wikiźródła), Wikiquote (Wikicytaty), Wikimedia Commons, Wikinews, Wikispecies, Wikiversity. Największym z nich i najlepiej rozpoznawalnym pozostaje Wikipedia, ale w ciągu 9 lat miliony użytkowników dokonały w nich miliarda wpisów.

16 kwietnia na twitterze pojawiła się informacja, którą później zamieścił na specjalnej liście dyskusyjnej Communications Committee User:Shizhao o miliardzie haseł we wszystkich projektach Wikimedia. W tym czasie uruchomiony na początku 2010 roku specjalny licznik, wskazywał prawie 999 milionów 700 tysięcy edycji (różnica prawdopodobnie jest spowodowana tym, że nie uwzględnia edycji wykonanych na stronie mediawiki.org[1]).

Do tej pory wymiernymi liczbami, jakimi chwalono się były głownie liczby haseł w poszczególnych projektach. Jednakże szczególną cechą tych projektów jest to, że każdy może je edytować i liczba edycji jest traktowana jako wskaźnik rozwoju tychże projektów.

Liczba edycji w projektach Wikimedia w dniu 20 lutego 2010

Przypisy

[edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]