Przejdź do zawartości

2010-04-14: Rozpoczęto kalibrowanie radaru satelity CryoSat-2

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 14 kwietnia 2010

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała we wtorek 13 kwietnia, że odebrała pierwsze dane z radaru satelity - jego jedynego przyrządu naukowego. CryoSat-2 został wystrzelony rakietą Dniepr 8 kwietnia.

Kontrolerzy misji z ośrodka European Space Operations Centre (ESOC) przez 3 dni monitorowali każdy aspekt funkcjonowania statku, aby upewnić się, że działa według zamierzeń projektantów.

Morze Rossa i lodowiec szelfowy Rossa widziane przez satelitę NASA

W niedzielę 11 kwietnia dyrektor lotu Pier Paolo Emanuelli ogłosił zakończenie fazy startu i początkowych działań na orbicie (LEOP - Launch and Early Orbit Phase): Satelita jest w doskonałym stanie, a zespół operacyjny szybko rozwiązał kilka pomniejszych problemów jakie napotkał. To było bardzo gładkie wejście na orbitę, dokładnie tak, jak planowano. Jeszcze tego samego dnia główny przyrząd naukowy CryoSata - interferometryczny wysokościomierz radarowy z syntetyczną aperturą (SIRAL - Synthetic Aperture Interferometric Radar Altimeter) - został po raz pierwszy włączony i zarejestrował pierwsze echa radarowe. Zebrane dane zostały przesłane o 16:40 GMT do stacji naziemnej ESA koło szwedzkiej Kiruny.

Włączyliśmy SIRAL i zadziałał wyśmienicie. Pierwsze dane zebraliśmy z lodowca szelfowego Rossa. Pokazują wyraźnie pokrywę lodową i odbicia z warstw położonych głębiej. Są wyśmienite, biorąc pod uwagę wstępny etap misji, i stanowią zwieńczenie ciężkiej pracy społeczności CryoSat, powiedział profesor Duncan Wingham, kierownik naukowy misji CryoSat.

Krążący po okołobiegunowej orbicie satelita będzie mierzył zmiany w grubości pokrywy lodowej Antarktydy i Arktyki, oraz kry pływającej po oceanach. Pomiary te mają wnieść znaczący wkład w zrozumienie roli lodu na klimat Ziemi. CryoSat-2 czeka teraz kilka miesięcy przygotowywania instrumentu do pracy naukowej. W tym czasie będzie trwała optymalizacja podsystemów statku i kalibrowanie radarowego wysokościomierza.

Pomyślne rozpoczęcie działania przez CryoSat-2, którego poprzednik, CryoSat, nie osiągnął orbity i uległ zniszczeniu 5 lat temu, stanowi ważne osiągnięcie Europejskiej Agencji Kosmicznej. CryoSat-2 jest trzecim satelitą poświęconym badaniom ekosystemu Ziemi wysłanym przez ESA w ciągu 13 miesięcy. W marcu 2009 na orbitę trafił satelita GOCE, badający cyrkulację wody w oceanach, a w listopadzie 2009, SMOS, statek badający wilgotność gleby i zasolenie oceanów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]