Przejdź do zawartości

2010-04-13: Sonda Cassini minęła Tytana i Dione

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 13 kwietnia 2010
Wizja artystyczna - sonda Cassini na orbicie Saturna

Sonda Cassini zakończyła podwójny przelot koło Tytana i Dione, księżyców Saturna. Szczególnie cenne są zdjęcia Dione - Cassini jest dopiero drugą sondą, która ją fotografuje.

Przelot koło Tytana miał miejsce 5 kwietnia, a koło Dione, 7 kwietnia. Zbliżenie do dwóch księżyców jednym manewrem dzięki ich korzystnemu wzajemnemu położeniu. W trakcie swojej misji sonda "Cassini" wykonała 3 takie przeloty, a kolejne dwa ma wykonać w tym roku.

Szczegóły powierzchni Dione na zdjęciu wykonanym 7 kwietnia 2010

Według organizatorów misji sześćdziesiąte siódme minięcie Tytana był drugim najważniejszym dla przyrządów obrazujących sondy w trakcie misji rozszerzonej. Przelot koło Tytana w odległości 7462 km dało okazję do wykonania długich zdjęć księżyca, oglądanego w małej fazie. Spektrometr podczerwony zarejestrował pionowy profil atmosfery z najwyższej, jak dotąd, szerokości tytanograficznej.

Co prawda w trakcie przelotu koło Tytana nastąpiło automatyczne zresetowanie się sondy, przez co uzyskano mniej zdjęć, to sonda była gotowa na spotkanie z Dione, głównym celem podwójnego przelotu, tj. bez dodatkowego manewru między nimi.

Naukowców ciekawi hipoteza, mówiąca, że Dione jest jednym ze źródeł naładowanych cząstek w układzie Saturna. Próbują też ustalić pochodzenie ciemnego materiału pokrywającego księżyc

Cassini minęła Dione w odległości 503 km, co umożliwiło próbę wychwycenia cząstek unoszących się z powierzchni globu i pomiar ewentualnych pól (elektrycznych, magnetycznych) przez niego emitowanych.

Spektrometr podczerwieni rozpoczął obserwacje Dione jeszcze gdy znajdowała się w cieniu Saturna. Dzięki temu mógł zmierzyć ciepło wydzielane przez księżyc, nie mierząc wpływu promieni słonecznych. Zdjęcia księżyca wykonywał również obrazujący spektrograf ultrafioletu (UVIS) i spektrometr mapujący światła widzialnego i podczerwieni (VIMS). W trakcie największego zbliżenia do księżyca otoczenie księżyca obserwował spektrometr plazmy, mierzący oddziaływanie na styku magnetosfer Dione i Saturna. UVIS mierzył wtedy albedo powierzchni Dione, co pomoże ustalić jej skład. Pozostałe instrumenty optyczne fotografowały księżyc.

Wystrzelona w 1997 roku sonda zbliża się do końca swojej rozszerzonej misji, nazwanej Equinox Mission. W październiku 2010 nastąpi jej kolejne przedłużenie, nazwane Solstice Mission. Statek, znany także pod nazwą Cassini-Huygens (drugi człon nazwy należał do lądownika osiadłego na powierzchni Tytana w 2005), jest wspólnym osiągnięciem NASA, ESA i włoskiej agencji kosmicznej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]