2010-04-13: Pulitzer: po raz pierwszy nagroda dla serwisu internetowego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 13 kwietnia 2010

Pulitzery to najważniejsze nagrody w świecie dziennikarstwa. Co roku komitet poszerza listę mediów, które mogą zdobyć nagrodę. Jednak dopiero w tym roku Pulitzerem uhonorowano portal internetowy, który publikuje teksty dziennikarzy obywatelskich.

Najwięcej wyróżnień - już tradycyjnie - zdobyły dzienniki The New York Times i Washington Post. Jednak niespodzianką było znalezienie się wśród laureatów serwisu internetowego ProPublica.org, który publikuje teksty dziennikarzy obywatelskich.

ProPublica jest portalem działającym na zasadzie non-profit. Dotychczas nagrody zdobywali tylko dziennikarze piszący w mediach drukowanych, dlatego też obecność serwisu www wśród nagrodzonych wzbudziła niemałe zaskoczenie. ProPublicę założono w 2007 roku. W serwisie publikuje 32 reporterów śledczych, którzy nie otrzymują wynagrodzenia, a swoją pracę finansują z dobrowolnych, prywatnych dotacji.

Serwis otrzymał nagrodę Pulitzera za artykuł przygotowany we współpracy z New York Times, poświęcony uśmiercaniu pacjentów w szpitalu w Nowym Orleanie po przejściu huraganu Katrina.

Źródła[edytuj | edytuj kod]