Przejdź do zawartości

2010-04-09: Polski udział w misji na księżyc Marsa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 9 kwietnia 2010

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk potwierdziło podpisanie z Rosją umowy o udziale polskiego penetratora w misji sondy Fobos-Grunt do księżyca Marsa.

Model podstawy sondy Fobos-Grunt zaprezentowany na Paris Air Show 2007

CBK PAN poinformowało, że 2 kwietnia 2010 roku podpisało ze stroną rosyjską umowę na podstawie której polski instrument trafi do wyposażenia sondy Fobos-Grunt.

Penetrator o nazwie CHOMIK będzie miał wwiercić się w powierzchnię Fobosa, jednego z dwóch naturalnych księżyców Marsa, i pobrać próbki gruntu (do 160 g), nawet jeśli będzie on zwarty lub twardy.

Zdjęcie Fobosa wykonane przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter

Sonda ma zostać planowo wystrzelona w 2011 roku. Próbki z Fobosa mają trafić na Ziemię w 2014 roku.

Fobos jest największym księżycem Marsa. Jego przybliżone wymiary to 27 x 22 x 18 km. Krąży w średniej odległości 9400 km od powierzchni Marsa. Jego pochodzenie nie jest pewne. Może być częścią pradawnego Marsa, planetoidą albo obiektem z pasa Kuipera pochwyconym przez grawitację Czerwonej Planety.

Podczas marcowych przelotów sondy Mars Express w pobliżu Fobosa pozwoliły zebrać materiał zdjęciowy do zaplanowania miejsca lądowania misji Fobos-Grunt.

CBK ma doświadczenie w budowie podobnych urządzeń. Brało udział w konstrukcji penetratora MUPUS znajdującego się na lądowniku "Philae" sondy kosmicznej "Rosetta". 10 listopada 2014 roku lądownik ma osiąść na jądrze komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]