Przejdź do zawartości

2010-04-05: Discovery z Leonardo gotowy do startu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 5 kwietnia 2010
Emblemat misji STS-131
Siedmioosobowa załoga promu Discovery misji STS-131
Prom Discovery na platformie startowej LC-39A

Trwają przygotowania do startu promu kosmicznego Discovery. Celem misji STS-131 jest dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i rozładunek modułu zaopatrzeniowego Leonardo. Siedmioosobowa załoga ma ze sobą zabrać ponad siedem ton zapasów, jedzenia, sprzętu laboratoryjnego i części zamiennych.

Start promu kosmicznego Discovery ma odbyć się dzisiaj w poniedziałek, 5 kwietnia 2010 rano 12:21 naszego czasu polskiego (CEST), czyli 6:21 rano czasu miejscowego (EDT) - potwierdziła NASA.

Misja STS-131 promu Discovery będzie drugim lotem wahadłowców w tym roku. Załoga ma spędzić na orbicie 13 dni.

Misją STS-131 dowodzi Alan Poindexter. Pilotem jest James Dutton, a specjalistami misji: Dorothy Metcalf-Lindenburger, Stephanie Wilson, Naoko Yamazaki i astronauci, którzy wyjdą w przestrzeń, Richard Mastracchio i Clayton Anderson. Na promie są trzy panie a czwarta jest na stacji co stanowi rekord w historii lotów wahadłowców na stację ISS.

W ładowni promu znajduje się moduł zaopatrzeniowy "Leonardo". Po dotarciu wahadłowca do Stacji, zostanie on wyjęty z ładowni promu i połączony z ISS. Astronauci rozpakują go, po czym ponownie zostanie umieszczony w ładowni.

Leonardo to jeden z trzech Wielofunkcyjnych Modułów Logistycznych (MPLM z ang. Multi-Purpose Logistics Module). Dwa pozostałe z trójki bliźniaczych modułów to Raffaello i Donatello. Wszystkie służą do przenoszenia ładunku na i z ISS. Moduł jest wynoszony na orbitę w ładowni promu kosmicznego i następnie na czas trwania misji zostaje przyłączony do jednego z wolnych węzłów cumowniczych Stacji Kosmicznej. Po dokowaniu wyładowywane są z niego narzędzia i sprzęt potrzebny na stacji, a umieszczane w nim zużyte elementy stacji i odpadki. Na koniec misji moduł powraca do ładowni wahadłowca, po czym wraca na Ziemię.

Dla misji STS-131 zaplanowane są 3 spacery kosmiczne (EVA). Misja zaplanowana jest na 13 dni.

NASA pracuje obecnie nad nowym typem promu. Nowy pojazd Orion zastąpi wysłużone wahadłowce.

Jak zwykle start i przebieg misji będzie transmitowany i relacjonowany "na żywo" (online) przez Internet poprzez telewizję internetową za pośrednictwem NASA_TV.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
do misji STS-131


Galeria i ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Dzień 5 kwietnia 2010 będzie historyczny dla rozwoju kosmonautyki. Tego dnia w kosmosie jednocześnie były 4 kobiety. Jest to dotychczasowy rekord. Oto te panie:

Źródła[edytuj | edytuj kod]