2010-04-03: Odczytano genom zeberki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Samiec zeberki (Taeniopygia guttata)
sobota, 3 kwietnia 2010

Naukowcy amerykańscy odczytali genom zeberki - podaje czasopismo Nature.

Po zsekwencjonowaniu genomu kury domowej (łac. Gallus gallus domesticus) - zeberka jest drugim z kolei ptakiem, której genomem zajęli się genetycy.

Zeberka (łac. Taeniopygia guttata), czyli amadyna zebrowata należy do rzędu wróblowatych i rodziny astryldów jest ptakiem śpiewnym i zarazem organizmem modelowym. Ten mały kolorowy ptaszek zamieszkujący głównie Australię posłużył do studiowania różnic między płciami w mózgu, komunikacji, mowy, uczenia się i zachowań społecznych. Zdobyta wiedza zostanie wykorzystana do badania zaburzeń mowy u człowieka w wielu schorzeniach, takich jak autyzm, udar mózgu, jąkanie czy choroba Parkinsona

Badanie genomu zeberek pozwoli lepiej zrozumieć, np. w jaki sposób dziecko uczy się języka od rodziców. Pomoże też w wyjaśnieniu przyczyn niektórych chorób genetycznych wpływających na zdolność mowy – na przykład jąkania się czy autyzmu, głuchoty, a także choroby Parkinsona czy upośledzenia mowy po wylewie.

Dzięki rozszyfrowaniu kodu genetycznego zeberki może znajdziemy łatwy sposób na szybką naukę języków obcych? Następna w kolejce jest papuga, która potrafi naśladować słowa wypowiadane przez człowieka. Naukowcy z nadzieją czekają na rozwikłanie tej zagadki.

Źródła[edytuj | edytuj kod]