Przejdź do zawartości

2010-03-31: Na lata 2010-2029 planuje się wystrzelenie ponad 2200 statków kosmicznych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 31 marca 2010
Loty do ISS będą stanowiły blisko 1/5 wszystkich lotów w kosmos w ciągu najbliższych dwóch dekad - ISS podczas misji STS-130

Amerykańska firma konsultingowa branży aeronautycznej, Teal Group, przewiduje, że w latach 2010-2029 w kosmos zostanie wyniesionych 2229 ładunków użytecznych. Liczbę taką zawarła w nowej wersji swojego przeglądu Worldwide Mission Model.

Liczba planowanych ładunków w ciągu najbliższych 20 lat wzrosła o prawie 10% w stosunku do zeszłego roku, powiedział Marco Caceres, główny analityk raportu firmy Teal Group.

W poprzedniej edycji zidentyfikowaliśmy 2033 ładunki. Przez miniony rok dołączyliśmy do tej liczby ponad 2 tuziny prywatnych geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych zamówionych lub zaplanowanych przez takie firmy, jak Intelsat czy SES Global. Ujęto także nowe nano i pikosatelity do celów komercyjnych i rządowych, jak Cicero (firmy GeoOptics) czy dla Narodowego Biura Rozpoznania. (NRO).

Worldwide Mission Model zbiera informację o planowanych i budowanych satelitach, i tych, które powstaną, aby zastąpić statki już znajdujące się na orbicie. Stanowi podstawę do przewidywań ile satelitów, sond, kapsuł czy lotów załogowych faktycznie zostanie zrealizowanych i wystrzelonych.

Racjonalną metodą przewidywania rynku jest włączenie w analizę wszystkich zapowiadanych przez firmy i rządy statków, a potem, zachowując sceptycyzm, odsiewanie misji możliwych do zrealizowania od fantazji, wyjaśniał Caceres. Co najmniej połowa ogłoszonych ładunków nigdy nie otrzyma funduszy potrzebnych do ich zbudowania i wysłania, niemniej trzeba je ująć w analizach, aby otrzymać możliwy przyszły wygląd rynku.

Misje cywilne i komercyjne stanowią 77% ujętych w Worldwide Mission Model. Wojskowe i uniwersyteckie stanowią, odpowiednio, 19% i 4% światowej aktywności astronautycznej. Około jednej czwartej ładunków cywilnych stanowią zaś transporty załóg i zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W rozbiciu na orbity docelowe, przyszłe loty w 62% odbędą się na niską orbitę okołoziemską, 23% na orbitę geostacjonarną. Pozostały odsetek to misje na średnie orbity okołoziemskiej, orbity eliptyczne i loty w głęboką przestrzeń kosmiczną.

Źródła[edytuj | edytuj kod]