Przejdź do zawartości

2010-03-29: Obama odwiedził Afganistan

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
poniedziałek, 29 marca 2010

Z niezapowiedzianą, kilkugodzinną wizytą zjawił się wczoraj w Kabulu prezydent USA. Barack Obama spotkał się z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem, afgańskim rządem oraz amerykańskim personelem wojskowym. Była to pierwsza wizyta przywódcy USA w Afganistanie od początku jego prezydentury, w styczniu ubiegłego roku.

Z Hamidem Karzajem Obama rozmawiał zaraz po przylocie. Podczas spotkania pochwalił afgańskiego prezydenta osiągnięty w kraju postęp i zaprosił do USA w maju. Wezwał także, by ten poczynił dalsze kroki w walce z korupcją i handlem narkotykami.

Amerykańskich żołnierzy Obama odwiedził w bazie lotniczej Bagram, na północ od Kabulu. W czasie spotkania ponownie bronił swojej decyzji z grudnia 2009 r. o zwiększeniu kontyngentu. Jego wypowiedź skierowana była do 100 tysięcy żołnierzy, którzy obecnie służą w Afganistanie. - Każdy z was reprezentuje wartości, których Ameryka tak rozpaczliwie potrzebuje - poświęcenia, bezinteresowności, honoru. I to jest to, co ja widzę tutaj. To jest to, co reprezentujecie – mówił amerykański przywódca. Stwierdził ponadto, że ma pewność co do tego, że USA i sojusznicy odniosą sukces w walce z talibami i Al-Kaidą.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]