2010-03-27: Strefa Gazy: najpoważniejsza potyczka od ubiegłorocznej wojny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
sobota, 27 marca 2010

W Stefie Gazy doszło dziś do najpoważniejszej potyczki lądowej od czasu ubiegłorocznej izraelskiej ofensywy. W starciu zginęło dwóch bojowników palestyńskich oraz dwóch izraelskich wojskowych.

Do potyczki doszło niedaleko miasta Chan Junis, po tym jak izraelski oddział wojskowy wtargnął kilkaset metrów w głąb terytorium Strefy Gazy.

Wejście żołnierzy do Strefy Gazy było skutkiem kolejnych ostrzałów rakietowych przez palestyńskich bojowników. Rakieta, która spadła na terytorium Izraela nie wyrządziła szkód. Następnie izraelski patrol graniczny postrzelił 15-letniego Palestyńczyka.

Oprócz czterech zabitych osób (dwóch Izraelczyków oraz dwóch bojowników Brygad al-Qassam - zbrojnego skrzydła Hamasu, rannych zostało także dwóch izraelskich żołnierzy.

Po starciu izraelska artyleria ostrzelała rejon, w którym toczyły się walki. Obecnie izraelskie samoloty patrolują rejon porannych walk.

W ostatnim czasie nasiliły się ataki rakietowe ze Strefy Gazy. W odwecie izraelskie lotnictwo bombarduje pozycje bojowników, wyrzutnie rakietowe oraz tunele przemytnicze w Strefie Gazy.

Dzisiejsze starcie to najpoważniejszy od ubiegłorocznej wojny w Gazie. Podczas trzytygodniowej operacji Płynny Ołów zginęło niemal 1400 Palestyńczyków, głównie cywile oraz 14 Izraelczyków, w tym trzech cywilów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]