Przejdź do zawartości

2010-03-22: USA: przyjęto ustawę o reformie opieki zdrowotnej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Ameryka Północna

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

poniedziałek, 22 marca 2010

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu przyjęła ustawę o reformie opieki zdrowotnej. Nowe regulacje zapewnią ubezpieczenie lekarskie niemal wszystkim obywatelom USA. To zwycięstwo Baracka Obamy, który starał się przeforsować ustawę od początku swojej prezydentury.

Reforma służby zdrowia przeszła siedmioma głosami, za było 219-stu deputowanych, przeciw 212. Jeszcze wcześniej zmiany zaaprobował Senat.

Ustawa daje możliwość ubezpieczenia medycznego kolejnym 30 milionom nieubezpieczonych Amerykanów. Nowe regulacje nakładają obowiązek wykupienia polisy przez osoby które nie są ubezpieczone przez swojego pracodawcę, a także te, które pracują na własny rachunek, jednak nie postarały się o polisę na rynku prywatnym.

Tym samym USA dołączyły do reszty krajów rozwiniętych gwarantujących opiekę zdrowotną wszystkim obywatelom. Większa część postanowień wejdzie w życie za 4 lata, a na ich realizację rząd wyda blisko bilion dolarów.

Z największej rewolucji w amerykańskiej służbie zdrowia od 1965 r., gdy opiekę lekarską uzyskali emeryci i niepełnosprawni, zadowolony jest Obama. Jego zdaniem to wielkie zwycięstwo Amerykanów.

Samemu prezydentowi udało się zrealizować jeden z najistotniejszych celów programowych Partii Demokratycznej, któremu nie podołał Bill Clinton.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]