2010-03-13: Somalia: nowa seria walk w Mogadiszu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Afryka
sobota, 13 marca 2010

W stolicy Somalii - Mogadiszu, trwają ciężkie walki między ugrupowaniem Al-Shaabab, a wojskiem rządowym i siłami AMISOM.

Ciężkie starcia wybuchły popołudniu 10 marca w północnej części Mogadiszu. Rebelianci Al-Shaabab dokonali uprowadzenia dwóch pracowników firmy telekomunikacyjnej. Na mężczyznach dokonano dekapitacji. Zwłoki następnie wyrzucono na ulice Mogadiszu. W starciach tego dnia zginęło co najmniej 17 osób, a 65 odniosło rany. Wśród zabitych byli cywile - kobiety i dzieci. Rebelianci użyli w walce ognia moździerzowego.

Drugiego dnia walk zginęło 37 osób. Do walk przystąpiła Unia Afrykańska (AMISOM), która prowadziła ogień artyleryjski. Bitwa toczyła się w dzielnicach Karan, Yaqshid, Shibbis i Abdiasis, gdzie wymiana ognia trwała całą noc. Rebelianci odpalali także rakiety.

Do trzeciego dnia liczba zabitych wzrosła do 60. Główne walki miały miejsce w dystrykcie Bakara. Szebabowie podeszli rano 12 marca pod skrzyżowanie Aden Ade, a następnie ostrzelali pałac prezydencki.

Wczoraj Stany Zjednoczone, ogłosiły że nie ma jakichkolwiek planów amerykanizacji konfliktu, czyli ewentualnej ofensywy lądowej przeciwko rebeliantom, którzy mają powiązania z Al-Kaidą.

W 2009 walki o Mogadiszu toczyły się niemal cały rok. Po wypowiedzeniu wojny rządowi prezydenta Sharifa Ahmeda, co miało miejsce w lutym 2009, rebelianci przystąpili do ataków w Mogadiszu.

W maju 2009 rebelianci zainicjowali wielką ofensywę w centralnej Somalii. Walki równolegle toczyły się w stolicy. Rebelianci z ugrupowania Al-Shaabab (Szebabowie) oraz Hizbul Islam prowadzili bitwę z wojskami rządowymi oraz siłami międzynarodowymi AMISOM. Ciężkie walki trwały się do końca września. W październiku został zerwany sojusz między frakcjami rebeliantów, ponieważ doszło do nieporozumień co do kontrolowanych przez nich terenów. Walki w Mogadiszu pochłonęły życie ok. 100 rebeliantów i 100 żołnierzy rządowych oraz 29 żołnierzy AMISOM. Zginęło także prawie 1500 cywilów, a 223 tys. musiało uciekać z miasta.

Tak więc obecnie w wojnie domowej trwającej się już 19 lat, udział biorą trzy strony. Od stycznia walki toczą się południu kraju - między Hizbul Islam i Szebabami oraz w centralnej Somalii (głównie wokół Beledweyne między frakcjami rebelianckimi, a strukturami milicji Ahlu Sunna, lojalnymi prezydentowi Ahmedowi).

Źródła[edytuj | edytuj kod]