Przejdź do zawartości

2010-03-09: Jare Święto 2010 w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 9 marca 2010
Pisanki - m.in. prasłowiański symbol życia, płodności i magicznej siły witalnej.

Jare Święto to jedno z najważniejszych etnicznych świąt słowiańskich, przypadające w pierwszy dzień wiosny lub w pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca, tradycyjnie nadal obchodzone w różnych rejonach Polski.

Najbardziej powszechnym i znanym zwyczajem było topienie lub spalenie słomianej kukły, zwanej Marzanną, symbolizujące przepędzenie zimy. Po nim przychodziła kolej na powitanie i przyjęcie wiosny. Na wzgórzach mężczyźni rozpalali ogniska mające dodatkowo przyspieszyć oczekiwane przyjście cieplejszych, słonecznych dni. Sprzątano i wietrzono całe domostwa oraz tzw. obejście, prano pościel i szykowano świeże odzienie, pieczono placki, a szczególnie wiosenne kołacze. Najważniejsze było jednak malowanie jajek - prasłowiański symbol życia, płodności i magicznej siły witalnej. Pisanka była bowiem szczególnym elementem magicznych obrzędów mogących zapewnić zdrowie i dorodność...

Niektóre z tegorocznych obchodów[edytuj | edytuj kod]

Już niebawem - 20 marca 2010 r.[1] - w ten tradycyjny sposób, Jare Święto po raz kolejny obchodzić będą główne, trzy czynnie działające (zarejestrowane w MSWiA), rodzimowiercze Kościoły i związki wyznaniowe w Polsce:

w tym samym dniu, dodatkowo swoje obchody planują formalnie niezarejestrowane grupy rodzimowiercze takie jak:

  • we Wrocławiu - Watra, wspólnota Rodzimowierców Śląskich.
  • w Warszawie - WiD, Grupa WiD.

Przypisy[edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]