Przejdź do zawartości

2010-03-01: OBWE: wybory parlamentarne w Tadżykistanie niedemokratyczne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
poniedziałek, 1 marca 2010

Parlamentarne i lokalne wybory w Tadżykistanie nie spełniły podstawowych standardów demokracji – ogłosiła Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Zastrzeżenia obserwatorów budziły przede wszystkim: wysoka liczba głosów oddanych przez pośredników bądź w imieniu rodziny oraz przypadki wielokrotnego głosowania.

- Jestem zadowolona, że dzień głosowania przebiegł w generalnie dobrej atmosferze, ale tym bardziej zawiedziona, że te wybory nie spełniły wielu podstawowych standardów demokratycznych - powiedziała wiceszefowa Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Pia Christmas-Moeller.

Jak dotychczas żadnych wyborów w niepodległym Tadżykistanie zachodni obserwatorzy nie uznali za wolne i uczciwe. W tym roku wyborom 63-osobowego składu Zgromadzenia Reprezentantów, izby niższej parlamentu przyglądało się 170 przedstawicieli OBWE.

Wyniki nie są jeszcze znane choć eksperci największe szanse na zwycięstwo dawali ugrupowaniu prezydenta Emomalego Rachmona - Ludowo-Demokratycznej Partii Tadżykistanu.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]