Przejdź do zawartości

2010-03-01: Chopinowskie koncerty urodzinowe w Paryżu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Rok Chopinowski 2010
Salle Pleyel tuż po koncercie
poniedziałek, 1 marca 2010

27 i 28 lutego 2010 Francuzi uczcili rocznicę urodzin Fryderyka Chopina serią 10 półtoragodzinnych darmowych koncertów w Châteauroux i w Salle Pleyel w Paryżu.

Imprezy pod hasłem Bon anniversaire Monsieur Chopin ("Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, panie Chopin") zorganizowało paryskie Towarzystwo Chopinowskie, miasto Châteauroux (związane z George Sand) oraz Fundacja Pleyel wraz Pianos Pleyel, producentem fortepianów, na których ongiś grał Chopin przyjaźniąc się ze współzałożycielem firmy Camille Pleyelem. W każdym z recitali prezentujących dzieła Chopina w porządku chronologicznym wystąpili zarówno znani wirtuozi, jak i zdolni studenci i uczniowie pianistyki.

W Paryżu zainteresowanie imprezami było ogromne, na godzinę przed każdym koncertem przed Salle Pleyel ustawiały się długie kolejki melomanów, niemal całkowicie wypełniając 1500 miejsc widowni. Przez Internet można było na miesiąc wcześniej zarezerwować miejscówki, których okaziciele mogli dostać się na salę wcześniej, osobnym wejściem.

Scena Salle Pleyel była udekorowana polską flagą, a w rozdawanym programie koncertów podkreślano polsko-francuskie pochodzenie Chopina oraz polski charakter jego twórczości.