Przejdź do zawartości

2010-02-22: Talibowie odrzucili apel prezydenta Afganistanu o pokój

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
poniedziałek, 22 lutego 2010

Talibowie odrzucili sobotni apel o pokój prezydenta Hamida Karzaja. Stało się to mimo prowadzonej ofensywy NATO oraz schwytania drugiego najważniejszego przywódcy talibów w Afganistanie, mułły Abdula Ghani Baradara.

W styczniu odbyła się w Londynie konferencja, na której państwa udzielające pomocy Afganistanowi postanowiły poprzeć plan rozmów pokojowych opracowany przez Kabul i przekazać mu 140 mln dolarów na cel otwarcia się na przeciwników politycznych i przekonania afgańskich bojowników do przejścia na stronę rządu.

Rzecznik talibów Kari Mohammad Jusuf nazwał prezydenta Karzaja skorumpowaną marionetką, która nie może reprezentować narodu ani rządu afgańskiego. W ciągu ostatnich miesięcy Karzaj wiele razy wzywał talibów nie wspierających Al-Kaidy do zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów.

Od połowy lutego trwa ofensywa sił NATO mająca na celu wyparcie talibów z prowincji Helmand. To największa operacja wojskowa NATO od grudnia, kiedy prezydent Obama wysłał do Afganistanu 30 tys. amerykańskich żołnierzy.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]