2010-02-22: Afganistan: w nalocie sił NATO zginęło 33 cywilów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
poniedziałek, 22 lutego 2010

Co najmniej 33 cywilów zginęło, a kolejnych 12 zostało rannych kiedy samoloty NATO ostrzelały konwój samochodów na południu Afganistanu – podają afgańskie władze.

NATO potwierdziło, że jego żołnierze w niedzielę w prowincji Uruzgan otworzyli ogień do kilku samochodów, w których, jak sądzono, jechali rebelianci. Dopiero później okazało się, że w pojazdach znajdowały się kobiety i dzieci. Sojusz zamierza przeprowadzić śledztwo w tej sprawie.

„Według wstępnych doniesień, NATO otworzyło w niedzielę ogień do konwoju składającego się z trzech samochodów (...) zabijając co najmniej 33 cywilów, w tym 4 kobiety i jedno dziecko, i raniąc 12 osób" – taki komunikat podała Rady Ministrów na czele z prezydentem Hamidem Karzajem.

Rzecznik MSW Zemeri Baszary twierdzi, że samochodami jechały w sumie 42 osoby - sami cywile.

„Jesteśmy ogromnie zasmuceni tragiczną śmiercią niewinnych ludzi. Powiedziałem jasno naszym siłom, że jesteśmy tu, by bronić narodu afgańskiego, a zabijanie lub ranienie cywilów bez ostrzeżenia podkopuje ich zaufanie i wiarę w naszą misję" - pisze w oświadczeniu dowódca sił NATO w Afganistanie gen. Stanley McChrystal.

Źródła[edytuj | edytuj kod]