2010-02-16: Musztarak: alianci zajęli miasto Showal

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 lutego 2010
Azja

Międzynarodowe wojska ISAF toczą ciężkie walki z talibami o kontrolę nad miastem Mardża w afgańskiej prowincji Helmand. Z kolei wojska brytyjskie zajęły miasto Showal. Przedstawiamy raport z trzeciego dnia operacji.

W drugim dniu operacji wojska brytyjskie SAS weszły do miasta Showal, które było pod kontrolą talibów przez dwa lata talibów. Następnie przechwycono fabryki do produkcji bomb, a także 17 ton opium, 74 ton nasion opium i spore ilości haszyszu i heroiny. Żołnierze wykryli także 5500 kg materiałów wybuchowych.

Dzisiaj nad Showal zawisła afgańska flaga. W mieście przebywali gen. Stanley McChrystal, dowódca sił ISAF oraz gen. James Cowan, dowódca sił brytyjskich.

Wojska brytyjskie zabezpieczyły obszar o powierzchni 50 mil2 wokół Nad Ali. Natomiast marines spychali rebeliantów z pól okalających Mardżę. Intensywne walki cały czas trwają na przedmieściach miasta, a wypychani talibowie szukają schronienia w pobliskich wioskach. Ogłoszono, iż po pierwszym dniu udało się pomyślnie zakończyć pierwszy etap bitwy, czyli ukształtowanie pola walki.

Siły ISAF nadal walczą z rebeliantami
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Musztarak

W nocy lotnictwo amerykańskie zbombardowało różne sektory miasta. W wyniku nalotów śmierć poniosło 12 talibów. Wojska Amerykańskie przeprowadziły drugą próbę zdobycia bazaru w Mardży, ale tak jak 14 lutego zakończyła się ona pożądanego. Ostrzał trwał godzinę, ale marines zmuszeni byli wzywać samoloty Harrier.

Amerykanie przekazują, że mieście ogólnie napotykają na mały opór ze strony bojowników talibskich, dzięki czemu zajmowane są kolejne strefy miasta.

Dotychczas zginęło czterech marines, czterech żołnierzy brytyjskich i jeden afgański. Brytyjczyk zginął wieczorem 14 lutego pod Musa Qala w starciu z grupą talibskich rebeliantów. Natomiast w poniedziałek także w wymianie ognia zginął innych Brytyjczyk w dystrykcie Sangin. Po dwóch dniach ofensywy zginęło 35 talibskich rebeliantów.

Podczas operacji 15 lutego w różnych incydentach lotniczych śmierć poniosło trzech cywili. Wg NATO, cywile zignorowali sygnały lotnictwo co wskazywało, że mogą być to bojownicy Liczba zabitych afgańskich mieszkańców prowincji Helmand wzrosła do 15, bowiem 14 lutego niefortunnym bombardowaniu zginęło 12 cywilów.

Już teraz się mówi o kolejnej fazie operacji, czyli odbudowie i stabilizacji miasta. Dowództwo sił ISAF zapewnia, iż operacja potrwają do trzech, czterech tygodni.

Pierwsze walki rozpoczęły się w nocy 13 lutego o godz. 2:00 czasu lokalnego, natomiast szturm na Mardżę o 4:00. W operację pod kryptonimem Musztarak (Wspólnie) zaangażowanych jest 15 tys. żołnierzy alianckich na których składają się Amerykanie, Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Afgańczycy, wspomagani przez oddziały duńskie i estońskie. Talibowie zapowiedzieli, iż do obrony wysłali 2 tys. bojowników.

Miasto Mardża jest najważniejszym kontrolowanym miastem przez talibskich rebeliantów. Miasto okalają ogromne terytoria pól na którym uprawia się mak, wykorzystywany do produkcji opium. Talibowie miasto zdobyli w 2007 i stworzyli tam niej własną administrację i sądy, zorganizowali też ogromne fabryki min i innych rodzajów broń.

W 2009 w prowincji Helmand przeprowadzono kilka wielkich operacji, które na celu miały zwiększyć bezpieczeństwo w prowincji podczas wyborów w Afganistanie. 2 lipca rozpoczęła się operacja Cios Miecza, prowadzona przez amerykańskich marines do czasu wyborów w Afganistanie - 20 sierpnia. Operacja, która kosztowała życie 20 Marines, w dużym stopniu zwiększyła bezpieczeństwo w prowincji podczas wyborów, jednak rebelia talibów nie została zachwiana właśnie w okolicach Now Zad. W trakcie przygotowań do wyborów, w dniach 19 czerwca - 27 lipca armia brytyjska przeprowadziła operację Pazur Pantery, w której zginęło 10 Brytyjczyków. Ofensywy te spowodowały śmierć ok. 300 talibów. W grudniu walczono o miasto Now Zad. Jednak skutek militarny operacji był wymierny, bowiem rebelia talibska nie została poważnie zachwiana.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]