Przejdź do zawartości

2010-02-13: Afganistan: alianci rozpoczęli szturm na talibską twierdzę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 13 lutego 2010
Azja
1st Battalion 3rd Marines pod Mardżą
Działania bojowe w prowincji Helmand w lipcu 2009


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Musztarak

Międzynarodowe wojska ISAF rozpoczęły wielką ofensywę, której celem jest zdobycie miasta Mardża w afgańskiej prowincji Helmand. Miasto te jest silnie bronionym bastionem talibskim. Jest to największa operacja w Afganistanie od 2001 roku, czyli roku interwencji sojuszu NATO w tym kraju.

Walki rozpoczęły się w nocy 13 lutego (przed 22:00, 12 lutego czasu polskiego). W operację pod kryptonimem Musztarak (Wspólnie) zaangażowanych jest 15 tys. żołnierzy alianckich na których składają się Amerykanie, Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Afgańczycy, wspomagani przez oddziały duńskie i estońskie. Talibowie zapowiedzieli, iż do obrony wysłali 2 tys. bojowników.

Większość żołnierzy stanowią amerykańscy marines, a także jednostki specjalne m.in. Delta i brytyjski SAS. Główne przygotowania, przegrupowania wojsk trwały trzy tygodnie.

Przed rozpoczęciem walk na miasto zrzucono ulotki, które instruowały jak zachować się podczas momentów zagrożenia, nawoływały do opuszczenia miasta oraz przekazywały by nie dawać schronienia talibskim rebeliantom. Skierowany był w nich apel również do samych talibów, których namawiano do złożenia broni.

Większość brytyjskich żołnierzy działa w dystryktach Laszkargah i Nad Ali, natomiast wojska amerykańskie szturmują miasto Mardża. Pierwsi marines zaatakowali miasto od południa z desantu 12 helikopterów Black Hawk.

Amerykanie zapewniają, iż dołożą wszelkich starań by uchronić ludność cywilną. Wiele tysięcy mieszkańców zdecydował się opuścić miasto.

Wg Amerykanów miasto będzie trudne do zdobycia ze względu na pułapki, pozostawione w nim przez rebeliantów. Powstańcy mieli dużo czasu na zaminowanie całego terenu. Miny-pułapki zmora żołnierzy ISAF rozmieszczone zostały na wszystkich drogi, ale pułapki mogą być umiejscowione w mniej oczywistych miejscach, zapaści skalne, popadające w ruinę na poboczach domostwa, czy porzucone pojazdy.

Miasto Marjah jest najważniejszym kontrolowanym miastem przez talibskich rebeliantów. Miasto okalają ogromne terytoria pól na którym uprawia się mak, wykorzystywany do produkcji opium. Talibowie miasto zdobyli w 2007 i stworzyli tam niej własną administrację i sądy, zorganizowali też ogromne fabryki min i innych rodzajów broń.

W 2009 w prowincji Helmand przeprowadzono kilka wielkich operacji, które na celu miały zwiększyć bezpieczeństwo w prowincji podczas wyborów w Afganistanie. 2 lipca rozpoczęła się operacja Cios Miecza, prowadzona przez amerykańskich marines do czasu wyborów w Afganistanie - 20 sierpnia. Operacja, która kosztowała życie 20 Marines, w dużym stopniu zwiększyła bezpieczeństwo w prowincji podczas wyborów, jednak rebelia talibów nie została zachwiana właśnie w okolicach Now Zad. W trakcie przygotowań do wyborów, w dniach 19 czerwca - 27 lipca armia brytyjska przeprowadziła operację Pazur Pantery, w której zginęło 10 Brytyjczyków. Ofensywy te spowodowały śmierć ok. 300 talibów. W grudniu walczono o miasto Now Zad. Jednak skutek militarny operacji był wymierny, bowiem rebelia talibska nie została poważnie zachwiana.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]