2010-02-09: University College London: naprawdę można umrzeć z nudów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 9 lutego 2010

Jak twierdzą naukowcy z University College London u osób, które często są znudzone występuje dwukrotnie większe prawdopodobieństwo zgonu na udar mózgu lub choroby sercowe. UCL to część Uniwersytetu Londyńskiego, który był pierwszym w Wielkiej Brytanii uniwersytetem o charakterze świeckim.

Przez 25 lat monitorowano ponad siedem tysięcy urzędników państwowych. Po porównaniu wyników ankiet z połowy lat osiemdziesiątych z danymi osób zmarłych w tym czasie naukowcy doszli do wniosku, że u osób, które w ankietach wskazały "wysoki poziom znudzenia" ryzyko śmierci wzrastało blisko o 40%. Naukowcy przyznali, że osoby nudzące się częściej sięgały po używki - alkohol, papierosy - co negatywnie wpływało na ich stan zdrowia.

W ostatnich badaniach co dziesiąty pracownik przyznał, że czuje się znudzony. Kobiety dwukrotnie częściej niż mężczyźni odczuwają ten stan, również osoby młode i częściej pracujące znajdują się w grupie ryzyka przedwczesnych zgonów spowodowanych znudzeniem.

Martin Shipley, współautor raportu opublikowanego w International Journal of Epidemiology podkreśla, że "bardzo ważne jest, by ludzie wykonujący nużącą pracę poszukali sobie czegoś interesującego poza nią, a nie topili nudę w kieliszku lub sięgali po papierosa."

Psycholog, Graham Pric, dodaje: "Ci, którzy nieustannie się nudzą, powinni zacząć więcej myśleć o potrzebach innych. Zastanowić się co mogą zrobić dla rodziny, przyjaciół, szefa, zamiast ciągle biadolić "ja, moje, dla mnie..."".

Źródła[edytuj | edytuj kod]