Przejdź do zawartości

2010-02-09: "Kiss-in" - gejowski flash mob w walentynki pod katedrami w Paryżu i Metz

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 9 lutego 2010
LGBT
Gejowskie publiczne pocałunki zdarzają się również w innych miastach. Na fotografii: Gay Pride 2007 w Tel Avivie.

W Paryżu francuscy geje i lesbijki umawiają się na spotkanie w Dniu Zakochanych na placu pod katedrą Notre Dame. Mają tam zademonstrować swoją miłość wykonanym jednocześnie pocałunkiem i czułymi uściskami.

Akcja ma się rozpocząć na sygnał i trwać 5 minut. Taki sam flash mob odbędzie się tego dnia pod katedrą w Metz. Oba, zdaniem środowisk LGBT, mają być zaznaczeniem obecności lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transgenderycnych w ich mieście oraz odpowiedzią na homofobię. Organizatorzy akcji wyjaśniają wybór miejsca na zamanifestowanie swoich uczuć — Jest to sposób na odwołanie się od Kościoła, i zadanie mu pytania na temat miłości i małżeństw gejów i lesbijek — powiedział Arthur Vauthier.

Nie jest to pierwsza taka akcja. W pierwszym "Kiss-in" przeciwko homofobii, który odbył się w czerwcu 2009 r., wzięło udział tylko kilkunastu uczestników. Działo się to w Paryżu na placu Wolności i Praw Człowieka. Kolejny 12 grudnia 2009 uzyskał rozgłos we Francji i za granicą, dzięki czemu nalazł licznych naśladowców w innych miastach Francji i Europy, a nawet w odległym Montrealu, a filmowe relacje z nich są udostępniane w Internecie.

Aktualny "Kiss-in" jest wspierany medialnie przez kilka francuskich publikatorów: Têtu, GayClic, Veryfriendly, Zelink i Yagg. Działają też dwie grupy wsparcia na Facebooku: "Coordination des kiss-in contre l'homophobie" oraz "Kiss-in contre l'homophobie!" — Pocałunek odbędzie się w Paryżu w dniu 14 lutego, w dzień Świętego Walentego, na dziedzińcu katedry Notre-Dame... Ileż w tym symboli! — komentuje serwis Yagg.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]