Przejdź do zawartości

2010-02-08: Endeavour dostarczy włoskie obserwatorium

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 8 lutego 2010
Emblemat misji STS-130

Wahadłowiec Endeavour rozpoczął misję STS-130, której głównym celem jest dostarczenie i montaż na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) kolejnych elementów części składowych: modułu "Tranquility" oraz obserwatorium "Cupola". Amerykański prom kosmiczny wystartował z kosmodromu na Przylądku Canaveral z Centrum Lotów Kosmicznych im. J.F.Kennedy'ego na Florydzie 8 lutego o 04:14 czasu lokalnego (10.14 czasu polskiego), przy dobrych warunkach pogodowych.

Na pokładzie znajduje się sześcioosobowa załoga, pod dowództwem George'a Zamki, składająca się z Amerykanów: Nicholasa Patricka, Roberta Behnkena, Kathryn Hire, Stephen Robinson i pilota: Terry'ego Virtsa.

Wyprawa 6-osobowej załogi potrwa 13 dni. W czasie pobytu astronautów na okołoziemskiej orbicie zaplanowano trzy wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Celem misji STS-130 będzie dostarczenie na orbitę kolejnych elementów międzynarodowej stacji kosmicznej ISS, m.in. nowego modułu korytarza o nazwie Tranquility, w którym znajdą się elementy systemu podtrzymywania życia (na przykład oczyszczania powietrza i wody). Kolejnym nowym elementem, który trafi na stację, ma być obserwatorium Cupola (Kopuła), czyli przeszklone pomieszczenie obserwacyjne.

Załoga Endeavoura ma dostarczyć na stację kosmiczną trzeci węzeł-korytarz (Node 3) moduł "Tranquility", która zapewni mieszkańcom ISS dodatkową przestrzeń do pracy i eksperymentów naukowych. Wahadłowiec zabierze na orbitę także obserwatorium "Cupola", będące półkulą z siedmioma iluminatorami oraz z aparaturą naukową. Ten moduł umożliwi prowadzenie obserwacji Ziemi oraz innych obiektów kosmicznych.

Po zainstalowaniu obu modułów budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie już prawie ukończona. Misja promu Endeavour to pierwszy w br. i jeden z pięciu ostatnich planowanych lotów promów kosmicznych, nim przejdą one na emeryturę.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
do misji STS-130

Źródło: NASA

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]