Przejdź do zawartości

2010-02-07: Endeavour wyniesie kopułę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 7 lutego 2010
Emblemat misji STS-130
Okna Kopuły na wszechświat.

Niesprzyjające warunki atmosferyczne uniemożliwiły dzisiejszy start promu kosmicznego Endeavour. NASA ogłosiła, że start jest planowany na niedzielę (7 lutego) na godz. 09:49 (czasu UTC). Prom miał wyruszyć z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego.

Wahadłowiec, który jest już ustawiony na wyrzutni 39-A, wraz z sześciosobowa załogą poleci w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dowódcą misji jest George Zamka, a pilotem Terry Virts. Specjaliści misji to: Nicholas Patrick, Robert Behnken, Stephen Robinson i astronautka Kathryn Hire.

Podczas tej misji dostarczany zostanie moduł włoskiego obserwatorium "Kopuła" oraz moduł Node-3 "Tranquility". W czasie zaplanowanej na ponad 14 dni misji przeprowadzonych zostanie 5 spacerów kosmicznych, których głównym celem będzie zamontowanie modułów do stacji. Zostanie zamontowane obserwatorium Cupola skonstruowane we Włoszech oraz moduł Node 3.

W 2010 r. zakończona zostanie budowa stacji ISS rozpoczęta w 1998 roku. Po jej ukończeniu wahadłowce zostaną wycofane z użytku. Najwcześniej w 2014 roku zastąpią je pojazdy kosmiczne Orion, nad którymi pracuje firma Lockheed Martin, a które NASA chce także wykorzystać, by polecieć na Księżyc i Marsa.

Do ukończenia budowy ISS wahadłowce będą musiały jeszcze co najmniej czterokrotnie opuścić ziemską atmosferę. NASA planuje ukończyć konstrukcję bazy ISS, której wartość ocenia się obecnie na ponad 100 mld dol., zanim w 2010 r. trzy amerykańskie promy kosmiczne zostaną wycofane z użycia. Część komponentów stacji kosmicznej ISS jest zaprojektowana tak, że transportować mogą je jedynie aktualnie eksploatowane wahadłowce.

Jak zwykle start i przebieg misji będzie transmitowany i relacjonowany "na żywo" (online) przez Internet poprzez telewizję internetową za pośrednictwem NASA_TV.

Czytaj także w Wikinews[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Misja STS-130

Źródła[edytuj | edytuj kod]