Przejdź do zawartości

2010-02-06: Bergen Gay Galla 2010: wokalista blackmetalowy Gaahl homoseksualistą roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 6 lutego 2010
LGBT
Gaahl na koncercie w Paryżu w 2007 r.

Były frontman grupy Gorgoroth i wokalista muzyki spod znaku czarnego metalu Kristian Eivind Espedal, występujący pod pseudonimem Gaahl, otrzymał pod koniec stycznia w Bergen nagrodę „Homoseksualisty roku”.

Bergen to największe miasto zachodniej Norwegii. Główną organizacją LGBT jest Homofil og lesbisk i Bergen. Co roku odbywają się tam lokalne obchody Gay Pride

Podczas "Bergen Gay Galla 2010" uhonorowano osoby i instytucje, które uczestniczą czynnie w życiu gejowskiej społeczności w tym mieście. W ręce Kristiana Espedala trafiła nagroda główna. Dla lokalnej gazety "Bergensavisen" Gaahl powiedział: — Nie jest mi szczególnie potrzebna ta nagroda, ale gdyby przez jej otrzymanie miałbym innym pomóc, którzy są w tej społeczności tak jak i ja, to nagrodę przyjmuję pozytywnie.

Uroczystość odbyła się 27 stycznia 2010 r. w Fensal w BIKS (Międzynarodowe Centrum Kulturalne) w norweskim Bergen. Na zwycięzców głosowali internauci wybierając spośród osób i instytucji nominowanych przez jury. Oprócz "geja roku" nagrody przyznano również w siedmiu innych kategoriach, których laureatami zostali: Karin Park (osoba hetro roku), Monica Mæland, przewodnicząca Rady Miasta (polityk roku), Bjarte Hjelmeland (postać ze świata kultury), Trude Christina Helgesen Halvorsen (aktywista roku), Heidi-Marie Vestrheim (wykonawca roku), Bjarte Hjelmeland (impreza kulturalna/sportowa roku) oraz program "Med Bjarte på rette staden" w TV2 (wydarzenie kulturalne). Nagrodę specjalną jury otrzymał Trond Heggemo. Galę prowadziły Ruttemor i Sissel, norweskie artystki kabaretowe. Podczas uroczystości wystapili: Josefin Winther oraz Eirika del Barco Soleglad.

— Wierzymy, że ważne jest, aby wyróżnić tych, którzy pozytywnie wpływają na wizerunek gejów i lesbijek. Także motywowanie ludzi i pokazanie, jak dużo dobrej pracy wykonują — mówił Kristian Nicolai Stakset-Gundersen, producent Bergen Gay Gala 2010. Gala była otwarta dla wszystkich grup wiekowych: organizatorzy zrezygnowali z podawania alkoholu podczas imprezy, ponieważ uważają, że ważne jest, aby włączyć do pracy środowiska LGBT również młodzież. Tegoroczna edycja pobiła rekord frekwencji i odnotowano wzrost zainteresowania ze strony mediów.

Gaahl i Infernus podczas koncertu w 2007 r.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Norwegii

Gaahl o swoim coming oucie dla magazynu "Rock Hard" mówił: Wszystko to ewoluowało w sposób jak najbardziej naturalny. Czuję się tak, a nie inaczej i nigdy nie robiłem z tego żadnej tajemnicy (...) Mój sposób postrzegania sztuki i black metalu w szczególności, to obraz bezkompromisowej szczerości. Nie interesuje mnie to, jak zareagują na to ludzie, albo jakie odpowiedzi to sprowokuje. Negatywnych reakcji jest bardzo niewiele. Chciałbym wierzyć, że dzieje się tak dlatego, że moi przyjaciele szanują mnie na tyle, że ten aspekt mnie ich nie martwi. Gdybym był innym typem człowieka, reakcje mogłyby być bardziej radykalne. Gaahl dokonał coming outu pod koniec 2008 roku, co dla wielu fanów black metalu okazało się sporym zaskoczeniem. Jego obecnym partnerem życiowym jest Robin Jakobsen.

Wokalista znany jest z występów w blackmetalowej grupie Gorgoroth. Mając 16 lat założył zespół Trelldom. Do Gorgoroth dołączył w 1998. Był założycielem grupy Gaahlskagg, grał również w Sigfader. Jego kolejnym projektem muzycznym jest od 2008 roku Wardruna. Ostatnio media donosiły, że na dorocznym Międzynarodowym Festiwalu w Bergen w maju 2010 r. planowana jest z jego udziałem premiera heavymetalowego musicalu opartego na koncept-albumie „Svartediket”, zainspirowanym mitami i legendami związanymi z jeziorem o tej nazwie położonym niedaleko tego miasta.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]