Przejdź do zawartości

2010-01-31: Jemen odrzucił propozycję rozejmu złożoną przez szyickich bojowników

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 31 stycznia 2010
Azja


Rejon aktywności rebeliantów Houthi na północy Jemenu


Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

Jemen odrzucił dziś zaoferowaną przez szyickie bojówki Houthis propozycję rozejmu, tocząc dalej walki z nimi na północy kraju.

W sobotę przywódca jemeńskich rebeliantów Abdul-Malik al-Houthi, złożył propozycję rozejmu rządowi w Sanie. Rebelianci ogłosili, że akceptują pięć rządowych warunków zakończenia konfliktu, ogłoszonych podczas rozpoczęcia operacji Scorched Earth.

Flaga szyickich rebeliantów Houthi

Warunki te m. in. mówiły o opuszczeniu obszarów kontrolowanych przez bojowników, usunięcie zagranicznych rebeliantów ze składu bojówek Houthi, a także wyjaśnienie losu uprowadzonych cudzoziemców i żołnierzy.

Według al-Hutiego, jeśli Sana nie zakończy tego konfliktu, Jemen przekształci się w pole walki i zagranicznej interwencji, mającej na celu obronę obecnych interesów w Jemenie, najbiedniejszym kraju Półwyspu Arabskiego.

Dzisiaj rząd zaprezentował stanowisko, które jasno odrzuca propozycję rebeliantów. Wg rządu w Sanie propozycja nie nawiązuje do zaprzestania przemocy przeciwko Arabii Saudyjskiej i nie jest potwierdzeniem umowy z 27 stycznia.

Na mocy zwieszenia broni rebelianci zagwarantowali opuszczenie saudyjskich terenów, które zajęli je na początku listopada 2009. Wejście rebeliantów na saudyjskie terytorium było przyczyną przystąpienia armii z Arabii Saudyjskiej do operacji Scorched Earth, którą jemeńskie wojska prowadzą od 11 sierpnia ur.

Mowa tu o akceptacji zawieszenia broni przez wojska Arabii Saudyjskiej, którym rebelianci złożyli propozycję 25 stycznia. Na mocy zwieszenia broni rebelianci zagwarantowali opuszczenie saudyjskich terenów, które zajęli na początku listopada 2009. Wejście rebeliantów na saudyjskie terytorium było przyczyną przystąpienia armii z Arabii Saudyjskiej do operacji Scorched Earth, którą jemeńskie wojska prowadzą od 11 sierpnia ur.

Przed odrzuceniem wczorajszej propozycji przez Jemen, w nocy z soboty na niedzielę w Sada doszło do walki sił bezpieczeństwa z szyickimi rebeliantami, w wyniku których śmierć poniosło 20 bojowników.

Operacja Scorched Earth rozpoczęta 11 sierpnia 2009, jest częścią konfliktu Jemenu z szyickimi rebeliantami, który tli się od 2004 roku. Od sierpnia zginęło 57 jemeńskich wojskowych i ponad 650 rebeliantów.

Najbiedniejsze państwo na Półwyspie Arabskim zmaga się także z rebelią Al-Kaidy, której bojówkom wypowiedziana została 14 stycznia wojna, a także secesjonistycznym ruchem na południu kraju.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]