Przejdź do zawartości

2010-01-28: "Kto naciska Twoje guziki?" - ankietowe badania młodych gejów i lesbijek w Australii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 28 stycznia 2010
LGBT

"Jesteś młody? Zainteresowany tą samą płcią? Jesteś Australijczykiem? Nasza ekipa badawcza czeka na wieści od Ciebie! Zbieramy informacje sondażowe na temat seksualności, zdrowia i samopoczucia Australijczyków w wieku 14-21 lat, którzy doświadczyli jakiejś formy bycia zainteresowanymi tą samą płcią."

Tak zaczyna się tekst zachęcający nastoletnich mieszkańców Australii do wzięcia udziału w ankietowych badaniach społecznych, których podjęła się dr Lenne Hillier i jej sztab badawczy z Australijskiego Centrum Badań Naukowych z Zakresu Płci, Zdrowia i Społeczeństwa Uniwersytetu La Trobe w Melbourne. Temat tego sondażu zawiera się w haśle "Kto naciska Twoje guziki?". Slogan ten sugeruje dwa zagadnienia – pociągu seksualnego i społecznej frustracji (frustracji wywołanej przez kontakty ze społeczeństwem, życie w nim).

Chcemy wiedzieć, kto naciska owe guziki, kto steruje pociągiem seksualnym do osób tej samej płci w środowisku młodzieżowym we wszystkich aspektach tego zagadnienia — mówi dr Hillier. — Chcemy wiedzieć, kto jest dla nich atrakcyjny, kto ich wspiera oraz kto i co ich odstręcza. Jest to dla nich szansa na wyrzucenie tych spraw z siebie i podzielenia się odczuciami, a co za tym idzie, poprawy stanu rzeczy.

Zadaniem ankiety jest udokumentowanie następujących faktów:

  • poziomu homofobii i dyskryminacji, na które napotykają młodzi ludzie zainteresowani tą samą płcią;
  • siły, z jaką homofobia uderza w młodzież;
  • wsparcia dostępnego dla młodzieży i ich umiejętności korzystania z niego;
  • strategii, jaką obiera młodzież w walce z homofobią, działania i wsparcie partnera;
  • efektów dotyczących zdrowia i ogólnego wsparcia w odniesieniu do poprzednich sondaży;
  • efektów zmian z zakresu polityki edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach.

Dr Hillier ma nadzieję, że nowe badanie społeczne kontynuowałoby trend pozytywnych zmian, które mają miejsce w Australii w zakresie edukacji nastolatków. — Chcielibyśmy wiedzieć, jak radzą sobie młodzi ludzie odczuwający pociąg seksualny do osób tej samej płci, niezależnie od tego, czy kiedykolwiek ujawnili lub uaktywnili owe odczucia — stwierdziła dr Hillier — Jesteśmy szczególnie zainteresowani dotarciem do tego, jak oni radzą sobie ze sprawami takimi jak związki, rodzina, przyjaciele, szkoła, poniżenie, przemoc i zdrowie seksualne. Rezultaty tego badania będą wykorzystane w celu polepszenia sytuacji z zakresu edukacji i wszelkiego rodzaju pomocy, a także zwrócenia większej uwagi to to, jak uczynić Australię miejscem bardziej wspierającym odmienność seksualną.

Badanie ankietowe przeprowadzane jest w systemie online do kwietnia 2010 r.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]