2010-01-27: Arabia Saudyjska godzi się na rozejm i deklaruje zwycięstwo nad jemeńskimi rebeliantami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 27 stycznia 2010
Azja


Rejon aktywności rebeliantów Houthi na północy Jemenu


Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

Arabia Saudyjska przyjęła dziś zaoferowaną przez szyickie bojówki Houthis propozycję rozejmu, jednocześnie ogłaszając zwycięstwo nad rebeliantami.

W poniedziałek przywódca jemeńskich rebeliantów Abdul-Malik al-Houthi, poinformował, iż jest zainteresowany podjęciem rokowań mających na celu podpisanie rozejmu z wojskami saudyjskimi. Decyzję uzasadnił, iż nie chce ofiar w szeregach swoich bojówek zadawanych przez wojska północnego sąsiada Jemenu.

Osiągnęliśmy jasne zwycięstwo - powiedział dziennikarzom minister obrony Arabii Saudyjskiej książę Chaled ibn Sultan.

Na mocy zwieszenia broni rebelianci zagwarantowali opuszczenie saudyjskich terenów, które zajęli na początku listopada 2009. Wejście rebeliantów na saudyjskie terytorium było przyczyną przystąpienia armii z Arabii Saudyjskiej do operacji Scorched Earth, którą jemeńskie wojska prowadzą od 11 sierpnia ur.

Po zakończeniu ofensywy podano najnowsze dane z których wynika, iż w niespełna trzy miesięcznych walkach zginęło 109 saudyjskich żołnierzy. W niedzielę minister obrony Arabii Saudyjskiej książę Chaled ibn Sultan, informował o 133 zabitych wojskowych. Nadal sześciu żołnierzy uważa się za zaginionych.

4 listopada armia Arabii Saudyjskiej rozpoczęła atak na pozycje rebeliantów na swoim terytorium przy granicy z Jemenem. Bezpośrednią przyczyną przystąpienia wojsk saudyjskich do walk z rebeliantami, było zastrzelenie strażnika granicznego przez bojowników. Rebelianci, którzy zajęli przygraniczny region Dżabal al-Duchan rozpoczęli ataki na saudyjskie patrole.

Bojownicy przenikali wcześniej na tereny Arabii Saudyjskiej, gdyż armia Jemenu wypychała ich z swojego terytorium. 5 listopada saudyjskie lotnictwo i artyleria rozpoczęła bombardowanie pozycji rebeliantów Houthis, co doprowadziło do ich wyparcia. W akcji brały udział myśliwce F-15 oraz Panavia Tornado.

Do największego starcia armii saudyjskiej na terytorium Jemenu doszło 22 grudnia, kiedy rebelianci odparli atak sił saudyjskich. W bitwie, która rozegrała się pod miejscowością Jabiriya na granicy saudyjsko-jemeńskiej zginęło 64 saudyjskich wojskowych.

Operacja Scorched Earth rozpoczęta 11 sierpnia 2009, jest częścią konfliktu Jemenu z szyickimi rebeliantami, który tli się od 2004 roku. Od sierpnia zginęło 57 jemeńskich wojskowych i ponad 650 rebeliantów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]