Przejdź do zawartości

2010-01-24: Operacja Scorched Earth: 133 zabitych saudyjskich żołnierzy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 24 stycznia 2010
Azja


Rejon aktywności rebeliantów Houthi na północy Jemenu


Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

Saudyjskie myśliwce Tornado są zaangażowane w bombardowanie pozycji jemeńskich rebeliantów

Liczba zabitych saudyjskich żołnierzy walczących od listopada 2009 na granicy saudyjsko-jemeńskiej z szyickimi rebeliantami wzrosła do 133.

Liczba zabitych poszła w górę, kiedy po wyparci rebeliantów Houthis z rejonów wokół góry Duchan, znaleziono ciała 20 saudyjskich wojskowych. Minister obrony Arabii Saudyjskiej książę Chaled ibn Sultan, podał też, że sześciu żołnierzy uważanych jest za zaginionych.

4 listopada armia Arabii Saudyjskiej rozpoczęła atak na pozycje rebeliantów na swoim terytorium przy granicy z Jemenem. Bezpośrednią przyczyną przystąpienia wojsk saudyjskich do walk z rebeliantami, było zastrzelenie strażnika granicznego przez bojowników. Rebelianci, którzy zajęli przygraniczny region Dżabal al-Duchan rozpoczęli ataki na saudyjskie patrole.

Bojownicy przenikali wcześniej na tereny Arabii Saudyjskiej, gdyż armia Jemenu wypychała ich z swojego terytorium. 5 listopada saudyjskie lotnictwo i artyleria rozpoczęła bombardowanie pozycji rebeliantów Houthis, co doprowadziło do ich wyparcia. W akcji brały udział myśliwce F-15 oraz Panavia Tornado.

Do największego starcia armii saudyjskiej na terytorium Jemenu doszło 22 grudnia, kiedy rebelianci odparli atak sił saudyjskich. W bitwie, która rozegrała się pod miejscowością Jabiriya na granicy saudyjsko-jemeńskiej zginęło 64 saudyjskich wojskowych.

19 stycznia w walce lider szyickich rebeliantów Abdul-Malik al-Houthi w walce odniósł poważne obrażenia, jednak w piątek poinformowany, że al-Houthi jest tylko lekko ranny i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Operacja Scorched Earth rozpoczęta 11 sierpnia 2009, jest częścią konfliktu Jemenu z szyickimi rebeliantami, który tli się od 2004 roku. Od sierpnia zginęło 57 jemeńskich wojskowych i ponad 650 rebeliantów.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]