Przejdź do zawartości

2010-01-22: Walijski rugbysta przyznaje że jest gejem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
thumbpx
thumbpx
Gareth Thomas podczas
Rugby World Cup w 2007 r.
piątek, 22 stycznia 2010

Walijski zawodnik rugby Gareth Thomas przyznał pod koniec grudnia 2009 r. na łamach "Daily Mail", że jest gejem. Brytyjskie media były poruszone tym faktem, bowiem Gareth Thomas, wybitny i popularny sportowiec, uchodzi za jednego z największych twardzieli na boisku. Homoseksualizm w męskich sportach wciąż jest tematem tabu. Walijczyk złamał je swoim coming outem. Wiadomość ta odbiła się głośnym echem w całej Wielkiej Brytanii. – Nie mogłem już dłużej ukrywać swojej seksualności, byłem jak tykająca bomba.

Wiedziałem, że jestem gejem, od 16 lub 17 roku życia. Nie mogłem się zdradzić, bo jako jawny homoseksualista nie byłbym akceptowany i nie doszedłbym do miejsca, w którym ostatecznie się znalazłem (...) To było kilkanaście lat dwulicowości. Wszystkie flirty, opowieści wśród kumpli o seksualnych podbojach kobiet były misternie przygotowaną bujdą.

Mimo swojej orientacji Thomas w roku 2002 wziął ślub z Jemmem, przyjaciółką z dzieciństwa. Ich małżeństwo nie układało się – starali się bezskutecznie o dziecko. Krótko po trzecim poronieniu Jemmy, Thomas powiedział żonie prawdę o sobie. Ostatecznie w 2006 roku para podjęła decyzję o rozwodzie.

35-letni dzisiaj zawodnik rozegrał w reprezentacji Walii w rugby najwięcej, bo 100 spotkań, zdobywając w nich dla drużyny 200 punktów. Grywał również w składzie Brytyjskich Lwów. Przy wzroście 192 cm i bardzo atletycznej budowie ciała waży 101 kg. Grał w takich klubach jak: Bridgend, Cardiff, Warriors, Toulouse i Blues. Mówiono o nim "Alfie" z racji podobieństwa do postaci serialowego kosmity Alfa. Oficjalnie pożegnał się z reprezentacją po mistrzostwach świata w 2007 roku. Obecnie gra jeszcze w prowincjonalnym klubie Cardiff Blues.

Targały mną różne emocje, poprzez łzy, złość, aż do absolutnej rozpaczy. Nie jestem pewien, czy kiedykolwiek chciałem, by ludzie poznali prawdę o mnie i, szczerze mówiąc, czuję się niespokojny o ich reakcje i o to, jaki może to mieć wpływ na moją rodzinę. Przyznaję, że było mi bardzo trudno ukrywać swoją seksualność, ale mam nadzieję, że swoim coming outem pomogę innym podjąć podobną decyzję, nie tylko graczom rugby, a domyślam się, nawet jestem pewien, że wśród nich jest spora grupa takich, jak ja.
Moi najbliżsi, rodzina i przyjaciele byli tym zaskoczeni, ale przyjęli moje wyznanie zwyczajnie, ze zrozumieniem. Nadal mnie wspierają. Przecież z powodu tego wyznania nie stanę się nagle innym człowiekiem niż byłem do tej pory. Co dalej? Nie mam zamiaru rozpoczynać jakiejś "krucjaty" homoseksualnej, ale swoją decyzją chcę wysłać "pozytywne przesłanie" do innych osób homoseksualnych.

Władze Walijskiej Federacji Rugby (WRU) oraz klubu, w którym gra Thomas wystosowały w niedzielę 22 grudnia oficjalne pisma z poparciem dla swojego zawodnika. Dyrektor naczelny federacji Roger Lewis powiedział – Gareth jest jednym z najbardziej popularnych sportowców w naszym kraju. Kim jest w życiu prywatnym, jest całkowicie bez znaczenia. Cieszy się naszym wielkim szacunkiem, podziwiamy go za to, że publicznie podzielił się osobistą sprawą.

Źródła[edytuj | edytuj kod]