2010-01-15: Somalia: 138 osób zabitych w walkach od początku roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 15 stycznia 2010
Afryka

W pierwszych dwóch tygodniach 2010 roku w Somalii w wyniku walk bojówek śmierć poniosło 138 osób,a 63 tys. cywilów było zmuszonych do ucieczki.

Ciężkie walki nadal trwają w centralnej Somalii, gdzie zmagają się bojówki lojalne rządowi w Mogadiszu - Ahlu Sunna Waljamaca z rebeliantami z ugrupowań Al-Shaabab oraz Hizbul Islam.

Przez ten czas milicja Ahlu Sunna Waljamaca zdobyła kontrolę nad trzema miastami w okręgach Galgadud oraz Hiraan. Oprócz 138 zabitych, ranne zostały 344 osoby.

Walki trwają nadal w Beledwayne, gdzie opór stawia Hizbul Islam oraz w Dhobley, mieście leżącym przy granicy z Kenią. Tam dochodzi do potyczek Szebabów z Hizbul Islam, bowiem oba islamistyczne ugrupowania od października 2009 nie są już sojusznikami w wojnie przeciwko prezydentowi Ahmedowi. Do 28 listopada br. miasto było kontrolowane przez Hizbul Islam.

1 października doszło bowiem do zakończenia sojuszu między Al-Shaabab, a Hizbul Islam, co zatrzymało ich ofensywę w środkowej Somalii. Relacje między frakcjami kontrolującymi południe kraju zaczęły się pogarszać we wrześniu 2009. Dwa ugrupowania kontrolujące Kismayo ustaliły, iż będą rotacyjne sprawować władzę nad miastem po sześć miesięcy. Al-Shaabab kontrolujący większość miast południa Somalii odmówił po upływie czasu oddania władzy Hizbul Islam. Od tego czasu w wojnie uczestniczyły trzy strony, a rywalizujące frakcje islamistyczne walczyły między sobą w południowej Somalii.

Rebelianci od kilku miesięcy rozszerzają swe wpływy w południowej i środkowej części Somalii, narzucając mieszkańcom zradykalizowany ideologicznie szariat. Od maja 2009 roku ich bezwzględne działania doprowadziły do śmierci setki ludzi, a tysiące zmusiło do opuszczenia swoich domów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]