Przejdź do zawartości

2010-01-09: Misja STS-130 może zostać opóźniona

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 9 stycznia 2010

Montaż modułu "Tranquility", który ma zostać dostarczony do ISS w ramach misji STS-130, napotkał problemy związane z ciągami i łącznikami rozprowadzającymi chłodzący amoniak. Przewidziany na 7 lutego start promu "Endeavour" może zostać poważnie opóźniony.

Montaż kopuły obserwacyjnej "Cupola" do modułu "Tranquility".

Zmiana daty startu nie jest jeszcze pewna. Inżynierowie mówią, że lot nie będzie opóźniony, jeśli rurociągi uda się naprawić. Możliwe jest też wystrzelenie modułu z niedziałającymi przewodami amoniaku, które zostaną naprawione w kolejnym locie.

Niektóre źródła mówią, że seniorzy NASA nie biorą pod uwagę możliwości opóźnienia misji "Endeavour" do połowy marca, czyli po locie następnego promu do ISS.

"Endeavour", wraz z 6 osobową załogą, ma wystartować 7 lutego. Głównym celem misji będzie właśnie montaż modułu "Tranquility", tj. Node 3. W nowym module znajdzie się miejsce na systemy podtrzymywania życia i sprzęt do ćwiczeń dla astronautów. Wiele urządzeń w Node 3 wymaga chłodzenia, dlatego też moduł miał być podłączony do zewnętrznego zbiornika amoniaku stacji kosmicznej.

Początkowo nowy moduł miał zostać dołączony do modułu "Unity" od strony Ziemi. Jednak z powodu niewłaściwego umieszczenia zaworów podczas montażu, "Tranquility" będzie musiał zostać dołączony do lewej śluzy modułu "Unity".

Wytaczanie promu "Endeavour" na stanowisko startowe, 6 stycznia 2010.

Zmiana umiejscowienia modułu wymusiła dodanie dodatkowych węży, przewodów dostarczających amoniak. W tym tygodniu, podczas testów naziemnych, doszło niestety do przerwania wężyków przy ciśnieniu mniejszym niż robocze, ale nie spełniającym wartości znamionowych. Trwa szukanie przyczyn zaistnienia tej sytuacji.

W środę, 6 stycznia, "Endeavour" został wytoczony na stanowisko startowe. Nie bierze się pod uwagę możliwości cofnięcia promu do hali montażowej.

Na razie przeprowadzane są ponowne sprawdzenia wytrzymałości wężyków. Inżynierowie sprawdzają możliwość wystrzelenia modułu w obecnym stanie, z ewentualną możliwością wymiany wadliwych wężyków już na orbicie.

Sytuacja misji STS-130 będzie omawiana na spotkaniu inżynierów i menadżerów w najbliższy wtorek.

Źródła[edytuj | edytuj kod]