Przejdź do zawartości

2010-01-08: Izrael przetestował system antyrakietowy firmy Rafael Advanced Defense System

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 8 stycznia 2010
Azja
Jedna z rakiet wystrzelona przez Hamas ze Strefy Gazy.
Rakieta Kassam.
Ataki rakietowe wywołują panikę wśród cywilów.
Ilość wystrzelonych rakiet ze Strefy Gazy w 2008 roku.

Izrael poinformował o zakończonych sukcesem testach nowego systemu antyrakietowego, który będzie chronić kraj przed rakietami Hamasu i Hezbollahu.

Innowacyjny system testowany kilka dni ma nazywać się Żelazna Kopuła. Tarcza ma zostać zainstalowana w połowie roku.

Uruchomienie Żelaznej Kopuły zmieni izraelską sytuacje polityczną i wzmocni bezpieczeństwo na północnym i południowym froncie - przekazał Pinas Buchris, dyrektor generalny ministerstwa obrony.

Mowa tu o rakietach Katiusza, które wystrzeliwane przez libański Hezbollah spadają na północne rubieże Izraela i rakiety Kassam wystrzeliwane przez palestyński Hamas.

Żelazna Kopuła ma za zadanie znacznie ograniczyć siłę ataku rakietowego. Tylko w tym roku rebelianci Hamasu trzykrotnie zaatakowali teren Izraela w ten sposób. 7 stycznia ze Strefy Gazy wystrzelono 10 rakiet.

Dziś w nocy doszło do czterech nalotów będące odwetem za wcześniejszą serię ataków z moździerzy i rakiet ze Strefy Gazy. Do eksplozji doszło w mieście Gaza, w osiedlach Chan Junis i Rafah. Jak poinformowała rzeczniczka izraelskiej armii, celem ataków była fabryka broni i trzy tunele, w których kryli się bojownicy.

Palestyńscy lekarze twierdzą, że ofiary nalotu znajdowały się w tunelu pod granicą Strefy Gazy i Egiptu. Najprawdopodobniej w ruinach uwięzieni są inni ludzie. Do tej pory potwierdzono śmierć jednej osoby. W opinii Izraela tunele służą do przerzutu broni. Palestyńczycy twierdzą jednak, że są one wykorzystywane do transportu zapasów do odciętego od świata regionu. Nocny nalot był pierwszym od roku. W czwartek (7 I) rozrzucono nad Gazą ulotki informujące mieszkańców o zakazie zbliżania się do granicy z Izraelem na mniej niż 300 metrów.

Ostrzał terytorium Izraela był przyczyną wojny w 2006 roku z Hezbollahem oraz operacji Płynny Ołów na przełomie 2008 i 2009 przeprowadzonej przeciwko Hamasowi. W czasie wojny latem 2006 Hezbollah wystrzelił około cztery tysiące rakiet. Jednak po zakończeniu walk ataki ustały. Kilka rakiet Katiusza ponownie spadły na terytorium Izraela podczas Operacji Płynny Ołów, która pomimo zadania ciężkich strat Hamasowi nie zapobiegła jego dalszym atakom rakietowym.

System antyrakietowy pierwsze testy przeszedł latem 2009. Możliwość przechwycenia palestyńskich rakiet gwarantuje rozmieszenie tarczy na granicy ze Strefą Gazy w połowie 2010 roku. System jest w stanie przechwycić rakiety o zasięgu od 5 km do 70 km. Tarcza zaprojektowana przez izraelską firmę Rafael Advanced Defense System Ltd., ma w przyszłości zostać rozbudowana tak, by broniła przed ewentualnym atakiem ze strony Iranu.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]