2009-12-31: W 2009 roku zginęło 77 dziennikarzy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 31 grudnia 2009

W 2009 roku podczas wykonywania zawodowych obowiązków zginęło 77 dziennikarzy. Liczba ta jest większa o 17 zabitych w porównaniu z bilansem 2008 roku.

Tak duża liczba zabitych jest jest przede wszystkim konsekwencją filipińskiej masakry z 23 listopada. Wówczas porwano i zamordowano 30 dziennikarzy, którzy zamierzali informować o kampanii wyborczej kandydata na gubernatora.

Najniebezpieczniejszymi krajami okazały się Somalia, Pakistan oraz Rosja. Podczas dokumentowania somalijskiej wojny domowej życie straciło 9 dziennikarzy. W Pakistanie i Rosji zginęło po 5 reporterów.

W 2009 roku nasiliły się akty przemocy i represje wobec dziennikarzy. Przykładowo w Iranie wielu dziennikarzy jest karanych więzieniem i szykanowanych za krytyczne relacje z kontrowersyjnych wyborów prezydenckich w czerwcu.

W mijającym roku zanotowano 1456 przypadków zastraszania, bądź używania przemocy fizycznej wobec korespondentów. Ta liczba jest o ponad 500 większa w porównaniu z 2008 rokiem. Wzrosła też liczba mediów poddanych cenzurze - z 353 do 570.

Na świecie zmalała za to liczba zatrzymań zawodowych dziennikarzy, lecz wzrosła liczba zatrzymanych blogerów i internautów. Takie przypadki najczęściej zdarzają się w Chinach, Iranie czy Azerbejdżanie.

Także liczba dziennikarzy, którzy musieli w obawie o życie wyemigrować z kraju stoi na wysokim poziomie - 157.

Ostatni korespondent wojenny zginął wczoraj podczas wybuchu bomby-pułapki w Afganistanie. W wyniku tego wydarzenia w prowincji Kandahar, życie straciło czterech kanadyjskich żołnierzy oraz kanadyjska dziennikarka.

30 grudnia w afgańskiej prowincji Kapisa doszło do porwania dwóch francuskich dziennikarzy wraz z ich tłumaczem oraz dwoma członkami jego rodziny.

W 2009 roku zmalała liczba porwań dziennikarzy w strefach wojny. Oprócz przytoczonej egzekucji na Filipinach, 14 lipca w Somalii uprowadzono dwóch francuskich dziennikarzy, którzy jednak uciekli porywaczom. 25 listopada w tym kraju uwolniono po 15 miesiącach niewoli dziennikarzy z Kanady i Australii.

W Afganistanie przetrzymywany był w dniach 5-9 września dziennikarz The New York Times Stephen Farrell, uwolniony przez brytyjskich komandosów. 27 lipca porywaczom uciekł inny dziennikarz New York Times David Rohde, porwany w listopadzie 2008.

Źródła[edytuj | edytuj kod]