2009-12-30: Wrocław zerwał umowę z Mostostalem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 30 grudnia 2009
Wrocław

Prezydent WrocławiaRafał Dutkiewicz – poinformował na konferencji prasowej o zerwaniu umowy z wykonawcą stadionu na Euro 2012. Powodem decyzji są opóźnienia w budowie szacowane na około 4 miesiące.

Wrocławski stadion budowany przez grecko–polskie konsorcjum firm Mostostal i J&P Avax miał być gotowy na przełomie 2010 i 2011 r. Mieściłby 42 tys. widzów, a ogólny koszt budowy wyniósłby 725 mln zł. Jednak część założeń z pewnością ulegnie zmianie ponieważ miasto zerwało umowę z wykonawcą.

- Dziś rano wysłaliśmy dokumenty wypowiadające umowę z Mostostalem. Od września dopominaliśmy się u wykonawcy, żeby przyspieszył tempo prac. Obiecywał, że to zrobi, ale nie dotrzymał słowa. Gdyby w tym tempie posuwały się prace, stadion powstałby za osiem lat – przekonywał dziś na specjalnie zwołanej konferencji prezydent Rafał Dutkiewicz.

W czwartek rano mają się rozpocząć negocjacje z niemiecką firmą Max Bögl, która prawdopodobnie dokończy budowę stadionu. Pierwotnie to właśnie to przedsiębiorstwo wygrało przetarg. Decyzja ta została jednak oprotestowana przez Mostostal, a sąd przyznał im rację.

Zerwania umowy z Mostostalem nikt się nie spodziewał. Podczas lipcowej wizyty szefa UEFA Michela Platiniego we Wrocławiu prezydent Dutkiewicz zapewniał, że prace idą zgodnie z planem, a w specjalnym raporcie sporządzonym przez spółkę PL.2012 miasto chwalono za tempo prac.

Źródła[edytuj | edytuj kod]