2009-12-24: Afganistan: ponad 500 zabitych żołnierzy ISAF w 2009 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
Dotychczas w Afganistanie zginęło ponad 1500 międzynarodowych żołnierzy, a tylko w tym roku ponad 500.
Talibowie często przeprowadzają samobójcze zamachy w których giną dziesiątki cywilów.
czwartek, 24 grudnia 2009

Mimo, iż do końca roku pozostaje jeszcze tydzień to liczba zabitych żołnierzy międzynarodowej koalicji ISAF w 2009 roku przekroczyła już 500 i obecnie wynosi 502.

Kończący się rok jest tym samym rekordowym pod względem zabitych, gdyż w 2008 zabitych było 295, a co rok wstecz ofiar notowano mniej.

Najwięcej, bo 307 poległych żołnierzy, pochodziło z Stanów Zjednoczonych. W tym roku Wielka Brytania straciła aż 106 żołnierzy w Afganistanie, natomiast pozostałych 86 pochodziło z międzynarodowej koalicji. W tej liczbie zawiera się 8 polskich zabitych żołnierzy.

Ostatni z nich, st. szer. Michał Kołek, zginął w walce z talibami 19 grudnia.

Po ośmiu latach wojny w Afganistanie łącznie zginęło 1549 żołnierzy, w tym 937 amerykańskich, 243 brytyjskich, 369 pozostałych (w tym 16 polskich).

W 2009 roku siły ISAF przeprowadziły liczne operacje antytalibskie. Najważniejsza z nich operacja Cios Miecza w prowincji Helmand od 2 lipca do czasu wyborów w Afganistanie - 20 sierpnia. Operacja, która kosztowała życie 20 marines, w dużym stopniu zwiększyła bezpieczeństwo w prowincji podczas wyborów, które wygrał dotychczasowy prezydent Hamid Karzaj. W trakcie przygotowań do wyborów, w dniach 19 czerwca - 27 lipca armia brytyjska przeprowadziła operację Pazur Pantery, w której zginęło 10 Brytyjczyków. Ofensywy te spowodowały śmierć ok. 300 talibów. Od 4 grudnia trwa tam operacja Gniew Kobry, jednakże walki ograniczone są obecnie do minimum.

Także w innych rejonach Afganistanu przeprowadzono ważne operacje. W prowincji Kunduz od kwietnia trwa kampania antytalibska, która spowodowała śmierć ponad 600 talibów. W prowincji Kapisa w marcu, Francuzi pod Alasay toczyli ciężkie boje, które ostatecznie zakończyły się wyparciem talibów z regionów, za które Francuzi są odpowiedzialni. Także wojsko polskie przeprowadziło ważne operacje zaczepne, choć o mniejszym natężeniu bojowym. Do takich należą czerwcowa operacja Orle Pióro i prowadzona na przełomie lipca i sierpnia operacja Over the Top.

Oprócz inicjatyw wojska ISAF, talibowie także wielokrotnie atakowali wojska koalicji. Podczas takich ataków np. 10 sierpnia w potyczce pod Usman Khel zginął polski żołnierz kpt. Daniel Ambroziński. Jednak najkrwawszym starciem wojsk NATO z talibami, była Bitwa pod Kamdesh, kiedy przed odparciem ataku talibowie zabili 8 amerykańskich żołnierzy.

Pod koniec 2009 Barack Obama przedstawił nową strategię dla Afganistanu, która przewiduje wzmocnienie kontyngentu o dodatkowych 30 tysięcy żołnierzy. Także inne kraje obiecały wsparcie o co najmniej 7 tys. żołnierzy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]