Przejdź do zawartości

2009-12-23: Ekspedycja 22 w pełnym składzie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 23 grudnia 2009
Plik:Soyuz-TMA-17-Mission-Patch.png
Emblemat misji Sojuza TMA-17.
Załoga Sojuza TMA-17: Oleg Kotow, Timothy Creamer, Soichi Noguchi.
Moment startu rakiety Sojuz-FG ze statkiem Sojuz TMA-17.

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zadokował załogowy Sojuz TMA-17. Tym samym załoga stacji powiększyła się o trzy osoby. Do załogi dołączył rosyjski kosmonauta-weteran, Japończyk wcześniej latający wahadłowcami oraz Amerykanin, debiutant w przestrzeni kosmicznej.

Automatyczne dokowanie Sojuza było doglądane przez dowódcę stacji, Olega Kotowa. Statek zadokował do śluzy modułu "Zarja", zwróconej w stronę Ziemi. Nastąpiło to 22 grudnia o godz. 22:48, tj. dwa dni po starcie z kazachskiego Bajkonuru. Stacja znajdowała się w tym czasie nad Atlantykiem, na wysokości Rio de Janeiro.

Po około 1,5 godziny po dokowaniu, po sprawdzeniu szczelności śluz i połączeń między oboma statkami, otworzono włazy. Dowódca Ekspedycji 22, Jeffrey Williams i kosmonauta Maksim Surajew, przywitali nowych członków Ekspedycji – w szczególności Japończyka Soichiego Noguchiego i Amerykanina Timothy'ego Creamera.

Dobrze was widzieć wszystkich razem na orbicie – powiedział Bill Gerstenmaier, szef operacji kosmicznych NASA, przebywający wtedy w moskiewskim centrum kontroli misji. Williams odpowiedział: – Dziękuję, Gerst. Dobrze słyszeć twój głos i dobrze mieć ich na pokładzie. Tym samym Ekspedycja 22 jest w komplecie.

W centrum kontroli misji przebywały też rodziny nowych załogantów ISS: – Cześć, Oleg. Cieszymy się, że możemy raz jeszcze oglądać ciebie na pokładzie stacji – mówiła rodzina Kotowa. – Tato, jestem z ciebie taka dumna. Jesteś najlepszym tatą na świecie! Życzymy ci dużo szczęścia.

Emocji nie ukrywał też Creamer, który jest w kosmosie po raz pierwszy: – Wszystko tutaj przebiega wspaniale. Nawet lepiej niż wspaniale; 154 razy lepiej niż wspaniale. Dziękujemy za wszystkie życzenia.

Williams i Surajew, pierwsza część załogi Ekspedycji 22., przebywali sami na stacji od 1 grudnia. Wtedy też na Ziemię powróciło trzech astronautów: Roman Romanenko, Frank De Winne i Robert Thirsk.

Powiększoną na nowo załogę czeka wiele zadań w roku 2010, w którym NASA chce zakończyć montaż Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wycofać z użycia promy kosmiczne. 5 stycznia zostanie przesunięty amerykański węzeł cumowniczy, przytwierdzony teraz do modułu "Unity". W ten sposób uzyska się miejsce na nowy amerykański moduł, o który stacja powiększy się w lutym 2010 r.

14 stycznia Surajew i Kotow wyjdą w przestrzeń kosmiczną, aby zakończyć montaż nowego rosyjskiego węzła cumowniczego MRM-2 "Poisk", przymocowanego do modułu "Zwiezda". Po tej operacji, 20 stycznia ratunkowy Sojuz TMA-16 zostanie przemieszczony z doku modułu "Zwiezda" do nowego modułu "Poisk".

Na 7 lutego 2010 przewidziany jest start promu kosmicznego "Endeavour" z modułem Node-3 "Tranquility". Po montażu ten przestronny moduł zostanie zagospodarowany toaletą (znajdującą się teraz w module "Destiny"), sprzętem do ćwiczeń i systemami podtrzymywania życia (tymczasowo rozmieszczonymi w innych miejscach).

Źródła[edytuj | edytuj kod]