2009-12-13: Rakiety Patriot w Polsce od marca 2010

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 13 grudnia 2009

Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich zapowiedział obecność amerykańskich żołnierzy i baterii rakiet Patriot w Polsce już w marcu 2010.

Stanisław Komorowski (wiceminister obrony) i Ellen Tauscher (podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego z Departamentu Stanu USA) podpisali wczoraj w Warszawie porozumienie o statusie amerykańskich sił zbrojnych na terytorium RP.

Negocjacje w tej sprawie trwały kilkanaście miesięcy. Oprócz podatków nadrzędne miejsce w rozmowach zajęły kwestie prymatu polskiego wymiaru sprawiedliwości w razie naruszenia polskiego prawa przez członków amerykańskiego personelu. Ostatecznie ustalono, iż to polski wymiar sprawiedliwości będzie miał pierwszeństwo działania w przypadku popełnienia przestępstwa przez amerykańskiego wojskowego poza służbą i poza bazą. Polska mogłaby jednak odstąpić od tego przywileju.

Według umowy 25 proc. odszkodowań za ewentualne zniszczenia spowodowane przez amerykańskie wojska pokryją Polacy. Minister Klich zapewnił jednak, iż resort jest na to przygotowany. Budżet MON ma się w przyszłym roku zwiększyć o 900 mln.

Źródła[edytuj | edytuj kod]