2009-12-11: Saad Hariri na czele nowego rządu libańskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 11 grudnia 2009
Azja

9 grudnia parlament Libanu zatwierdził nowy rząd. Gabinet Saada Haririego poparło 122 ze 128 deputowanych.

Hariri powołał 30-osobowy rząd już miesiąc temu. W zeszłym tygodniu zgodził się, by Hezbollah nadal pozostał uzbrojony. Koalicja Haririego, mimo iż dysponuje przewagą w parlamencie, sformowała gabinet z Partią Boga. Ta radykalna szyicka partia mogła blokować prawie każdą decyzję rządu.

Jak pokazało głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym, Hezbollah nadal będzie ignorować rezolucję ONZ, która to wzywa ugrupowanie do rozbrojenia. Wciąż będzie miał również wielki wpływ na politykę w Libanie.

Sami Dżemajel, krytyk Hezbollahu z Falangi Libańskiej, zapytał: "Czemu niektórzy Libańczycy mają prawo do posiadania broni, a inni nie?".

Z kolei Elie Kejrouz, przedstawiciel prawicowych Sił Libańskich wyjaśnił, że nie ma podstaw do tego aby Hezbollah pozostawał uzbrojony po wycofaniu się Izraela z południowego Libanu w maju 2000 roku.

Jednak Nawaf al-Musawi z Hezbollahu przypomniał, że media w relacjach ze święta libańskiej niepodległości informowały o izraelskich samolotach bojowych nad Bejrutem w czasie parady wojskowej.

Izraelskie samoloty latające niemal codziennie nad Libanem naruszają rezolucje ONZ.

Źródła[edytuj | edytuj kod]