Przejdź do zawartości

2009-12-08: Al-Kaida przyznaje się do porwania kilku Europejczyków w Afryce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 8 grudnia 2009
Afryka

Al-Kaida informuje, iż jej północnoafrykańskie skrzydło stoi za ostatnimi porwaniami w Afryce. Mowa tu o uprowadzeniu Francuza w Mali i Hiszpanów w Mauretanii.

W Mali 25 listopada porwano obywatela Francji. Do uprowadzenia doszło w mieście Tinderman. Z kolei 29 listopada w Mauretanii doszło do porwania trzech Hiszpanów.

W oświadczeniu Al-Kaidy wyemitowanym przez Al-Dżazirę, ugrupowanie te bierze na siebie odpowiedzialność, dodając, iż jednostki mudżahedinów zdołały porwać czwórkę Europejczyków w dwóch odrębnych operacjach.

Hiszpańskie MSZ, poinformowało, iż porwani Hiszpanie to pracownicy humanitarni. Dwóch mężczyzn i kobieta zostali zatrzymani podczas transportu pomocy humanitarnej z Barcelony do Gambii i Senegalu.

Pracownicy humanitarni pracujący w Afryce są obecnie łatwym środkiem dla rebeliantów na pozyskanie pieniędzy. W Czadzie od 9 listopada przetrzymywany jest natomiast Francuz pracujący dla Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. W sudańskim Darfurze 22 października doszło do porwania także francuskiego pracownika Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. W Darfurze oprócz wspomnianego Francuza nadal w niewoli znajdują się dwaj żołnierze ONZ porwani 29 sierpnia br.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]