Przejdź do zawartości

2009-12-04: Bydgoszcz: kolejarskie atrakcje w czasie Dnia Kolejarza już po raz piąty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych cieszyła się szczególnym zainteresowaniem. Mnóstwo dzieci zainteresowanych było kolejarskimi rekwizytami sprzed lat.
piątek, 4 grudnia 2009
Transport
KolejLotnictwo

Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Kolei już po raz piąty zorganizowało obchody święta Św. Katarzyny. W czasie corocznego Dnia Kolejarza na Dworcu Głównym zapewniono wiele atrakcji związanych z koleją.

Podobnie jak w latach ubiegłych, odwiedzającym bydgoski dworzec udostępniono do zwiedzania tabor kolejowy przy peronie 1. Można było zobaczyć wnętrza m.in. lokomotyw spalinowych oraz elektrycznych. Wśród tych pierwszych: przeznaczona do transportu towarowego ST45-01 i lokomotywa manewrowa SM42-807. Zwiedzającym udostępniono ponadto elektrowóz EU07-488 oraz elektryczny zespół trakcyjny EN57-2067.

Dużą popularnością cieszył się wagon sypialny – tzw. salonka. Wagony tego typu wyposażone są w komfortowy salon, przedziały sypialne oraz kuchnię. Salonka w malowaniach InterREGIO wzbudzała zainteresowanie zarówno młodszych, jak i starszych zwiedzających.

Jak co roku, niemałą popularnością – szczególnie wśród młodszych – cieszyła się największa w regionie makieta kolejowa w skali H0, która do niedawna służyła do nauki przyszłym kolejarzom odpowiedzialnym za organizację ruchu pociągów. Obok zwiedzania makiety i taboru kolejowego jedną z atrakcji, które zapewnili członkowie BTPK było zwiedzanie wystawy w Izbie Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych przy peronie 3. Wystawa połączona była z projekcjami filmów dokumentalnych o tematyce kolejowej.

Zorganizowano także wycieczkę na teren bydgoskiej lokomotywowni. Miłośnicy zabytkowych parowozów mogli podziwiać lokomotywę parową TKp1-46 – zarówno z zewnątrz, jak i w jej wnętrzu. Zwiedzających oprowadzono po hali postojowo-naprawczej bydgoskiej lokomotywowni oraz po sąsiadującej z nią obrotnicy. Obchody Dni Kolejarza uświetnił także występ orkiestry kolejowej.

Na koniec zapewniono nie lada atrakcję dla miłośników nowoczesnej kolei. Zaprezentowano lokomotywę TRAXX F140 MS firmy Bombardier, która aktualnie testują Przewozy Regionalne (jest w leasingu). Podobnie jak w przypadku reszty taboru, lokomotywę tę zwiedzić można było w jej wnętrzu. Na każde pytanie odpowiadał testujący ją maszynista (więcej informacji na temat lokomotywy).


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Bydgoszcz – Dzień Kolejarza 2009


Fotoreportaż[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa kujawsko-pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Kujawsko-pomorskie
Kujawsko-pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie kujawsko-pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bydgoszczy, Torunia, Włocławka
pozostałych miejscowości