Przejdź do zawartości

2009-12-02: Islamscy rebelianci przyznali się do ataku na Newski Ekspres

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 2 grudnia 2009
Rosja
Lokomotywa elektryczna Chs200 (66E) ze składem Newskiego Ekspresu.

Radykalna czeczeńska grupa pod przywództwem Doku Umarowa przyznała się do przeprowadzenia zamachów z 27 listopada, w których zginęło 26 osób.

W związku z zamachem rosyjska milicja poszukuje trzech mężczyzn i jednej kobiety. Główny podejrzany to Paweł Kosołapow – były rosyjski żołnierz, który pod koniec lat 90. przeszedł na stronę kaukaskich ekstremistów i przyjął islam. Uważa się go za jednego ze współpracowników zabitego w 2006 r. Szamila Basajewa.

2 grudnia portal KavkazCenter.com opublikował list, który otrzymał od grupy kaukaskich islamskich terrorystów. W oświadczeniu członkowie grupy "Rijad-us-Saliheen" wzięli na siebie odpowiedzialność za zamach:

Dziś dokonujemy sabotażu na liniach wysokiego napięcia, gazo- i ropociągach. Wiele z operacji jest w trakcie przygotowań. Wielokrotnie w odniesieniu do tych zdarzeń mówiono, że "Mudżahedini prowadzą wojnę przeciwko ruskim cywilom", ale będziemy walczyć dalej i kontynuować nasze akty zemsty. Oświadczamy, że zrobimy wszystko co możliwe, żeby szerzyć Dżihad na terytorium Rosji, żeby atakować jej ekonomię, tak aby nie miała możliwości używania Kaukazu jako swojej bazy surowcowej.

W szpitalach nadal pozostaje blisko 100 osób poszkodowanych w zamachu. Jedną z nich jest szef Komitetu Śledczego przy Prokuraturze Generalnej, Aleksandr Bastrykin.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]