Przejdź do zawartości

2009-12-01: Polski Kontyngent Wojskowy w Libanie kończy misję

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 1 grudnia 2009
Azja


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Polski kontyngent wojskowy

1 grudnia oficjalnie zakończyła się misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie (PKW UNIFIL) pod szyldem ONZ. Wcześniej polscy żołnierze zakończyli misję w Syrii i niedługo opuszczą też Czad.

Polska zakończyła oenzetowskie misje w 2009 roku, gdyż chce położyć większy nacisk na misje natowskie i unijne. Polska 23 listopada oficjalnie zakończyła misję na Wzgórzach Golan, zaś w Czadzie pozostanie do grudnia. Inną sprawą są oszczędności armii na misjach zagranicznych, co jest także powodem wycofania polskich kontyngentów z misji ONZ.

Musimy wycofać się z misji w Libanie, ponieważ od początku roku realizujemy inne priorytety związane z naszą obecnością w misjach natowskich i unijnych; misje oenzetowskie są misjami trzeciej kolejności pod względem ważności - powiedział dziennikarzom w Bejrucie Stanisław Komorowski wiceszef MON. Jak zastrzegł, nie oznacza to, że "nie będziemy nigdy w przyszłości takich misji realizować".

Wg Komorowskiego Polska może jednocześnie wystawić ok. 3,2 tys. do 3,8 tys. żołnierzy na misjach zagranicznych.

Misja ONZ w Libanie trwa od 1978 roku. Polska w tę misję zaangażowała się w 1992 roku, przysyłając kompanię medyczną do obozu Naqoura. Później na jej bazie utworzono Szpital Polowy UNIFIL. Realizował typowe działania medyczne, jak np. opieka nad żołnierzami ONZ i cywilami.

Rok 1994 to kolejne powiększenie PKW - sformowano stacjonujący w Naqoura batalion logistyczny (POLLOG), w składzie dwóch kompanii transportowych i jednej zabezpieczenia, oraz Zgrupowanie Pododdziałów Inżynieryjnych (ZPI) w Jwayya, zastępujące wojska szwedzkie. Ich zadania obejmowały przewożenie ludzi, sprzętu oraz towarów na i z pozycji błękitnych hełmów, rozminowanie i odbudowę terenu.

Dwa lata później dołączyło Zgrupowanie Pododdziałów Remontowych (ZPR), rozlokowane w Tibnin, następnie przemianowane na kompanię remontową batalionu logistycznego. Było to ostatnie powiększenie polskiego kontyngentu logistycznego, bo w 2001, w związku z ogólną redukcją UNIFIL-u zmniejszono POLLOG o 30 osób i rozwiązano ZPI, a w 2005 do Polski powrócili medycy.

Dopiero druga wojna libańska spowodowała powiększenie stanów osobowych i ogólną reorganizację nieskutecznych Tymczasowych SZ ONZ. Jednym z działań podjętych w tym kierunku było utworzenie batalionu operacyjnego pod dowództwem hiszpańskim (SPANBATTU), w skład którego weszła polska kompania manewrowa. W wyniku tego liczba żołnierzy PKW sięgnęła prawie 500, od tamtej pory rotowanych częściej, bo co 6 miesięcy (wcześniej co pół roku zmieniało się ok. 50% kontyngentu).

Polskie siły zbrojne obecnie są rozlokowane na misjach w Afganistanie, w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. W marcu 2009 polska marynarka zakończyła misję na Morzu Śródziemnym.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]