Przejdź do zawartości

2009-11-30: „Sztuka przeciw dyktaturze” - wystawa białoruskich artystów w USA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 30 listopada 2009

23 listopada w Waszyngtonie w holu budynku Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych otwarto wystawę białoruskich artystów "Sztuka przeciw dyktaturze".

W otwarciu uczestniczyli członkowie Diaspory Białoruskiej w Stanach Zjednoczonych, reprezentanci Kongresu Stanów Zjednoczonych, amerykańskich organizacji pozarządowych, prasy, oraz prywatni kolekcjonerzy sztuki nowoczesnej. Przemówienia powitalne zostały wygłoszone przez artystów oraz działaczy społecznych - Pawła Marozawa, współorganizatora wystawy i lidera stowarzyszenia "Trzecia Droga"; Oresta Deszakiwskiego, reprezentanta Komisji Helsińskiej Kongresu USA, białoruskiego artystę Alesia Szaternika oraz Jelenę Tylkinę i Jahora Batalonaka, przedstawicieli Białoruskiego Muzeum w Nowym Jorku i Białoruskiego Ruchu Młodzieży.

Podczas gdy białoruski rząd nie jest zdolny budować wiarygodnej relacji z jednym z najważniejszych państw świata, artyści są w stanie zawładnąć umysłami i sercami Amerykanów.

—Paweł Marozau

Według Pawła Marozawa, wystawa "Sztuka przeciw dyktaturze" to przykład sukcesu dyplomacji publicznej. "Podczas gdy białoruski rząd nie jest zdolny budować wiarygodnej relacji z jednym z najważniejszych państw świata, artyści są w stanie zawładnąć umysłami i sercami Amerykanów. Oni prezentują najlepsze przykłady białoruskiej sztuki i jednocześnie są obywatelami Białorusi świadomymi potrzeby zachowania narodowego języka i kultury oraz upowszechniania demokracji i przestrzegania praw człowieka na Białorusi" - powiedział Paweł Marozau.

Na wystawie prezentowanych jest ok. 40 obrazów i grafik jedenastu artystów takich, jak: Aleś Puszkin, Aleś Szaternik, Aleksiej Maraczkin, Jahor Batalonik, Hienadź Drozdow, Mikoła Kupawa, Julia Szaternik, Jurij Płatonaw, Janka Ramanowicz, Jelena Tylkina i Siergiej Arden. Pokazywane są również rzeźby Alesia Szaternika, w tym popiersia prominentnych Białorusinów. Głównym tematem większości prac jest Białoruś oraz jej historyczne i kulturalne dziedzictwo.

Organizatorami wystawy są Kongres Nowej Białoruskiej Diaspory Europy i Stanów Zjednoczonych, stowarzyszenie "Trzecia Droga" i Białoruskie Muzeum w Nowym Jorku. Wsparcia finansowego udzieliła Fundacja George'a Marshalla i Komisja Helsińska Kongresu USA.

Wystawa "Sztuka przeciw dyktaturze" jest prezentowana w Europie i Stanach Zjednoczonych od 2008. Gościła w Estonii, Norwegii i Stanach Zjednoczonych. Organizatorzy mają zamiar kontynuować pokazywanie wystawy w 2010 w muzeach w Stanach Zjednoczonych i w Europie południowej. Planują oni także rozpocząć nowy projekt, aby popularyzować białoruską sztukę na zachodzie, pokazując najlepsze dzieła malarskie, muzyczne oraz z zakresu performance'u artystycznego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]