2009-11-27: Janusz Lewandowski wybrany na komisarza budżetu Komisji Europejskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 27 listopada 2009
Unia Europejska
Flag of Europe.svg

Europa

Przewodniczący KE Jose Barroso poinformował, że Janusz Lewandowski będzie odpowiedzialny za budżet nowej Komisji Europejskiej. Polak obowiązki zacznie pełnić 1 lutego 2010 roku.

Europoseł PO, były przewodniczący Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego, zajmie się wielką reformą budżetu UE oraz projektem planów budżetowych do 2013 roku.

Tekę ds. rozszerzenia przejmie czeski kandydat na komisarza – Sztefan Fuele. Sprawami energii zajmie się Niemiec Guenther Oettinger, z kolei teka rynku wewnętrznego i usług przeszła w ręce Francuza Michela Barniera. Za kwestie monetarne, ważne dla Polski ze względu na jej starania o przyjęcie euro, będzie odpowiedzialny Olli Rehn z Finlandii.

W nowej Komisji Europejskiej będzie aż siedmiu wiceprzewodniczących, w tym trzy kobiety – podał Jose Barroso.

Są to: Brytyjka baronessa Catherine Ashton (szefowa unijnej dyplomacji), Hiszpan Joaquin Almunia (konkurencja), Estończyk Siim Kallas (transport), Holenderka Neelie Kroes (społeczeństwo i technologie cyfrowe), Luksemburka Viviane Reding (sprawiedliwość i prawa podstawowe), Włoch Antonio Tajani (przemysł i przedsiębiorczość) i Słowak Marosz Szefczovicz (administracja).

Zebrałem silną KE, która wzmocni rolę Europy i wierzę, że to właściwi ludzie na właściwych stanowiskach – stwierdził Barroso.

Źródła[edytuj | edytuj kod]