Przejdź do zawartości

2009-11-19: Atlantis zacumował do stacji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 19 listopada 2009
STS-129 w przestrzeni kosmicznej
Atlantis z ładunkiem dwóch palet ELC-1 i ELC-2.
Panele ELC-1 i ELC-2 zamontowane na kratownicy stacji.
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Amerykański wahadłowi ec Atlantis zacumował w środę 18 listopada o 17:51 naszego czasu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), przywożąc w swej ładowni części zapasowe, a wśród nich żyroskopy. W jej trakcie misji STS-129 przeprowadzone zostaną 3 spacery kosmiczne. Misja ma potrwać do 27 listopada.

Głównym celem obecnej misji promu jest dostarczenie do stacji i zamontowanie na stałe dwóch palet logistycznych oznaczonych ELC-1 i ELC-2. Palety zawierające części zapasowe zostaną umieszczone na kratownicy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Części znajdujące się w pakietach ELC będą mogły być użyte, gdy loty wahadłowców do ISS się zakończą.

Lotem dowodzi Charles O. Hobaugh, pilotem jest Barry E. Wilmore, a specjalistami misji: Leland D. Melvin, Randolph J. Bresnik, Michael J. Foreman i Robert L. Satcher, Jr. Razem z wymienioną szóstką po zakończeniu misji promem "Atlantis" wróci na Ziemię członek Dwudziestej Załogi stałej stacji, astronautka Nicole M. Stott, która przebywa w Kosmosie od 29 sierpnia.

Misja STS-129 jest transmitowana "na żywo" (online) przez Internet poprzez telewizję internetową NASA_TV.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • [1] – www.nasaspaceflight.com, 19 listopada 2009