2009-11-17: Atlantis wystartował

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 17 listopada 2009
Emblemat misji STS-129
Start promu Atlantis do misji STS-129.
Załoga misji STS-129.
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Amerykański prom kosmiczny Atlantis z sześcioosobową załogą bezpiecznie wystartował, zgodnie z planem o godzinie 14:28 w poniedziałek (o 20:28 czasu polskiego) z Przylądka Canaveral na Florydzie ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Start odbył się w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego (Kennedy Space Center) z platformy startowej 39A.

Misją Atlantisa jest kontynuowanie programu budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, rozpoczętego w 1998, ale wstrzymanego po katastrofie Columbii.

Na pokładzie znajduje się męska sześcioosobowa załoga, pod dowództwem Charlesa Hobaugha, pilot Barry Wilmore i specjaliści misji: Michael Foreman, Randolf Bresnik, Leland Melvin i Robert Satcher, Jr.

Misja wahadłowca Atlantis STS-129 jest 129. misją amerykańskiego programu lotów wahadłowców i 31. misją wahadłowca Atlantis. Celem misji jest przetransportowanie i zamontowanie na ISS modułu dwóch palet logistycznych ELC 1 i 2 (Express Logistics Carriers) oraz zaopatrzenia, towarów, części zamiennych, sprzętu i innych zapasów. Podczas jedenastodniowej misji wahadłowca zaplanowano 3 spacery kosmiczne.

Od czasów katastrofy promu Columbia 1 lutego 2003 roku, w wyniku której zginęła cała załoga, NASA zawiesiła na czas nieokreślony loty promów kosmicznych.

Jest to ostatnia misja wahadłowca w tym roku.

NASA ma nadzieję całkowicie ukończyć budowę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w przeszłym roku. Także w tym samym roku promy kosmiczne przejdą na emeryturę. Trwają prace nad opracowaniem nowego środka transportu ludzi i surowców w kosmos.

Misja STS-129 jest transmitowana "na żywo" (online) przez Internet poprzez telewizję internetową NASA_TV.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Start promu Atlantis do misji STS-129

Źródła[edytuj | edytuj kod]