Przejdź do zawartości

2009-11-16: Etiopia: rząd dementuje informacje o sukcesach rebeliantów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 16 listopada 2009
Afryka
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Rząd etiopski zdementował informacje, które wcześniej podali rebelianci Narodowego Frontu Wyzwolenia Ogadenu (ONLF). Rebelianci ogłosili bowiem wszczęcie ofensywy, w wyniku której zajęli kilka miast.

Etiopski rząd donosi, iż nie utracił kontroli nad żadnym z miast, jednak przyznaje, że do starć dochodziło. Ataki rebeliantów nazwał desperackimi - w ich wyniku wojsko zabiło 245 rebeliantów.

Bereket Simon, minister ds. informacji, podaje, iż w zwalczaniu rebelii pomagały zaufane lokalne plemienne milicje, a w walkach nie zginął żaden żołnierz.

Rebelianci Narodowego Frontu Wyzwolenia Ogadenu podali w sobotę, iż w wyniku walk trwających od 10 listopada zajęli miasta Obolka, Hamaro, Higlaaley, Yucub, Galadiid, Boodhaano i Gunogabo leżące w prowincji Ogaden. Wówczas informowano o zabiciu i pojmaniu kilku żołnierzy.

Walki przeciwko rządowej armii toczą się w Ogadenie, który należy do Etiopii, jednak rebelianci z Ogadenu walczą od 1984 roku o oderwanie się od tego kraju, bądź autonomię. Ogaden zamieszkują w przeważającej większości wyznający islam Somalijczycy, którzy dążą do połączenia regionu z Somalią.

Walki nasiliły się w 2007 r., po serii ataków rebeliantów na instalacje naftowe należące do chińskich koncernów. Po jednym z ataków 24 kwietnia 2007, kiedy śmierć poniosło 74 Chińczyków i Etiopczyków, rząd w Addis Abebie nakazał armii ostateczne zduszenie rebelii. W maju 2008 Etiopia ogłosiła zwycięstwo nad rebeliantami, którzy nie uznali deklaracji.

W marcu tego roku ONLF zdobyło miasto Mustahil i zabiło 80 żołnierzy etiopskich.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]