2009-11-16: Etiopia: rząd dementuje informacje o sukcesach rebeliantów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 16 listopada 2009
Afryka
Wikinews
Dowiedz się więcej

Rząd etiopski zdementował informacje, które wcześniej podali rebelianci Narodowego Frontu Wyzwolenia Ogadenu (ONLF). Rebelianci ogłosili bowiem wszczęcie ofensywy, w wyniku której zajęli kilka miast.

Etiopski rząd donosi, iż nie utracił kontroli nad żadnym z miast, jednak przyznaje, że do starć dochodziło. Ataki rebeliantów nazwał desperackimi - w ich wyniku wojsko zabiło 245 rebeliantów.

Bereket Simon, minister ds. informacji, podaje, iż w zwalczaniu rebelii pomagały zaufane lokalne plemienne milicje, a w walkach nie zginął żaden żołnierz.

Rebelianci Narodowego Frontu Wyzwolenia Ogadenu podali w sobotę, iż w wyniku walk trwających od 10 listopada zajęli miasta Obolka, Hamaro, Higlaaley, Yucub, Galadiid, Boodhaano i Gunogabo leżące w prowincji Ogaden. Wówczas informowano o zabiciu i pojmaniu kilku żołnierzy.

Walki przeciwko rządowej armii toczą się w Ogadenie, który należy do Etiopii, jednak rebelianci z Ogadenu walczą od 1984 roku o oderwanie się od tego kraju, bądź autonomię. Ogaden zamieszkują w przeważającej większości wyznający islam Somalijczycy, którzy dążą do połączenia regionu z Somalią.

Walki nasiliły się w 2007 r., po serii ataków rebeliantów na instalacje naftowe należące do chińskich koncernów. Po jednym z ataków 24 kwietnia 2007, kiedy śmierć poniosło 74 Chińczyków i Etiopczyków, rząd w Addis Abebie nakazał armii ostateczne zduszenie rebelii. W maju 2008 Etiopia ogłosiła zwycięstwo nad rebeliantami, którzy nie uznali deklaracji.

W marcu tego roku ONLF zdobyło miasto Mustahil i zabiło 80 żołnierzy etiopskich.

Źródła[edytuj | edytuj kod]