2009-11-14: Etiopia: rebelianci informują o wszczęciu nowej ofensywy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 14 listopada 2009
Afryka

Rebelianci Narodowego Frontu Wyzwolenia Ogadenu (ONLF), poinformowali, iż od wtorku (10 listopada) rozpoczęli walki na wielu frontach, co przyniosło zajęcie kilku miast.

Walki przeciwko rządowej armii toczą się w Ogadenie, który należy do Etiopii, jednak rebelianci z Ogadenu walczą od 1984 roku o oderwanie się od tego kraju, bądź autonomię. Ogaden zamieszkują w przeważającej większości wyznający islam Somalijczycy, którzy dążą do połączenia regionu z Somalią.

Separatyści podają, że kilku etiopskich żołnierzy zostało zabitych i pojmanych.

Ugrupowanie ONLF podało, że zostali z zadowoleniem powitani w takich miastach prowincji jak Obolka, Hamaro, Higlaaley, Yucub, Galadiid, Boodhaano i Gunogabo, które są całkowicie kontrolowane przez rebeliantów.

Walki nasiliły się w 2007 r., po serii ataków rebeliantów na instalacje naftowe należące do chińskich koncernów. Po jednym z ataków 24 kwietnia 2007, kiedy śmierć poniosło 74 Chińczyków i Etiopczyków, rząd w Addis Abebie nakazał armii ostateczne zduszenie rebelii. W maju 2008 Etiopia ogłosiła zwycięstwo nad rebeliantami, którzy nie uznali deklaracji.

W marcu tego roku ONLF zdobyło miasto Mustahil i zabiło 80 żołnierzy etiopskich.

Źródła[edytuj | edytuj kod]